Guaidóa podpořily jen stovky lidí

Jen několik stovek lidí v sobotu vyšlo do ulic venezuelského hlavního města Caracasu vyjádřit podporu parlamentu ovládanému opozicí.

Podle agentury AP vůdce opozice Juan Guaidó oznámil, že svého zmocněnce ve Washingtonu pověřil, aby navázal kontakt s velením americké armády. Zároveň však prý nadále usiluje o jednání s venezuelskými ozbrojenými silami.

Juan Guaidó. FOTO - Wikimedia commons

Lidí na protivládní demonstraci v sobotu bylo podle AP viditelně méně, což údajně odráží demoralizaci, které pronikly do řad Guaidóových stoupenců po nezdařeném pokusu o vojenskou vzpouru z 30. dubna. V předchozích měsících demonstrovaly v Caracasu tisícovky lidí.

»Od začátku jsme říkali, že využijeme všech dostupných zdrojů k vyvinutí tlaku,« dodal opoziční předák, který v minulosti naznačoval, že by nevylučoval ani vojenskou intervenci ve Venezuele.

Sobotní manifestace se uskutečnila několik dní poté, co bezpečnostní složky zatkly místopředsedu Národního shromáždění Edgara Zambrana, který je s několika dalšími zákonodárci stíhán v souvislosti s nedávnou snahou opozice vyvolat vzpouru armády proti Madurovi. Někteří zákonodárci se uchýlili na velvyslanectví Itálie, Argentiny či Španělska v Caracasu.

Guaidó se v lednu prohlásil prozatímním prezidentem Venezuely. Uznaly jej Spojené státy a spojenci USA včetně ČR.

Maduro si však drží kontrolu nad armádou a Guaidóa považuje za loutku Trumpovy administrativy. Spojené státy podle něj podporují pokus o puč ve snaze dostat se k rozsáhlému ropnému bohatství jihoamerické země.

Venezuelská vláda svou sílící pozici potvrdila tím, že otevřela hranice s Brazílií. Zavřela je na počátku krize, když se opozice snažila přes hranici dostat takzvanou humanitární pomoc z USA.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 30 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-05-13 12:50
Ty sta (000) amerických poskoků to pomaly přestává bavit a náš pán
prezident, zá se, taky sklapl. USA však svou kořist jen tak lehko
nepustí z pazourů.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.