Ilustrační FOTO - pixabay

Padělali koruny

Zlínští kriminalisté navrhli obžalovat šest lidí, kteří se podle nich podíleli na výrobě padělaných bankovek a jejich uvádění do oběhu.

Za padělání a pozměnění peněz jim hrozí až osmileté vězení. Podle odborníků šlo o méně zdařilé padělky, sdělila v tiskové zprávě krajská policejní mluvčí Lenka Javorková. Z vyšetřování vyplývá, že padělané bankovky vyráběli v rodinném domě na Kroměřížsku dva muži ve věku 32 a 29 let. »Výroba peněz se dělala na základě předchozí objednávky třicetiletého muže. Dvojice obviněných tak vyrobila nejméně 25 bankovek v nominální hodnotě 500, 1000 a 2000 korun,« uvedla mluvčí.

Muži podle ní kopírovali pravé bankovky. »Část padělaných bankovek pak dvojice padělatelů předala muži, který si peníze objednal, část si ponechali a platili s nimi nebo se pokoušeli zaplatit v obchodech, na benzinkách apod. Od muže, který si zhotovení bankovek objednal, dostali pervitin, který oba obvinění v té době užívali,« uvedla Javorková.

Šest obviněných, mezi kterými figuruje i jedna žena, se padělanými bankovkami pokoušelo platit v restauracích, obchodech a na čerpacích stanicích, případně jimi platili za taxi na různých místech Zlínského a Olomouckého kraje. Jelikož šlo o poměrně nezdařilé padělky, byly některé bankovky podle policie odhaleny přímo při placení a při přepočítávání tržeb. »Bankovky neměly všechny ochranné prvky, rozměry bankovek neseděly oproti originálním platidlům, některé měly křivě ustřižené okraje, měly jinou barvu a byly lesklé. Na první pohled bylo zřejmé, že nemají vodoznak a ochranný proužek je kopírovaný,« uvedla mluvčí.

Dva padělatelé byli od loňského září ve vazbě. Mladší z nich je od jara ve vězení za jinou trestnou činnost. Staršího z dvojice kroměřížští policisté navíc stíhají kvůli dotačnímu podvodu. Další členové skupiny jsou stíháni na svobodě.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 17 hlasů.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.