Ilustrační FOTO - pixabay

Odhalení polských katolických pedofilů

Miliony zhlédnutí od víkendového zveřejnění na internetu zaznamenal snímek o sexuálním zneužívání v polské katolické církvi.

Film podle médií otřásl zemí, ve které se ke katolické víře hlásí devět z deseti Poláků, a přiměl preláty přejít od pobouření a kritiky k omluvám. Problém se stal jedním z hlavních témat v kampani před volbami do Evropského parlamentu.

Film bratří Tomasze a Marka Sekielských, jehož název by se dal přeložit, Jen to nikomu neříkej, odhaluje dosud neznámé případy zneužívání v polské církvi. Oběti dopodrobna popisují, co zažily od duchovních: obtěžování, znásilnění i výhrůžky, že příště budou na řadě jejich mladší sourozenci. Vypovídají také, že jim kněží zakazovali hovořit o tom, co se jim stalo, a to dokonce i během zpovědi.

Arcibiskup Wojciech Polak, který stojí v čele polské církve, napsal, že film jím hluboce otřásl. Dodal, že je nutné objasnit všechny případy a že nikdo v církvi se nemůže vyhýbat odpovědnosti. Předseda biskupské konference, arcibiskup Stanislaw Gadecki, vyslovil omluvu všem lidem, kterým bylo ublíženo. Nicméně oba arcibiskupové dříve odmítli ve filmu vystoupit, připomněl list Gazeta Wyborcza a dodal, že Gadecki ještě nedávno kritizoval zprávy o sexuálním zneužívání a ochraně viníků jako pokusy připravit církev o autoritu a zničit důvěru v ní.

Jeden z prelátů, obviňovaných ze zatajování případů, gdaňský arcibiskup Slawoj Leszek Glódž, obvinění odmítl. »Nedívám se na všechno,« řekl o filmu a reportérku televize TVN 24 odbyl slovy, ať ho neprovokuje. A v neděli kázal o »neomarxistickém klanění se modlám špatně pochopené tolerance« a »zpochybňování posvátnosti rodiny, ostudné snaze ji klást na roveň volným svazkům či soužití osob stejného pohlaví«.

Populární kněz Jacek Prusak naopak varoval věřící ovečky před »vlky s kolárky«: »Faráři ubližují vašim dětem. Ne svým. To obětem náleží vaše péče, a ne abyste se plazili po kolenou okolo takového či jiného kněze či biskupa. Skoncujme s tím modlářstvím!« hřímal v Krakově.

Zaskočený Walesa

»O ničem jsem nevěděl a nikdy v životě jsem kněží nepodezíral, že mohou něco takového dělat dětem. Věřím v boha, a ne v kněze,« zareagoval bývalý prezident Lech Walesa na odhalení filmu, že jeho zpovědník - mezitím zesnulý - Franciszek Cybula zneužíval dvanáctiletého chlapce.

Předseda vládnoucí konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyňski v reakci na film přislíbil, že pachatelům, včetně kněží, se nedostane »ani náznaku tolerance«, ale naopak bude jim hrozit až 30 let za mřížemi. Znovu ale varoval před sexuální osvětou jako »předčasnou sexualizací« a před útoky na církev kvůli zločinům prý »nemnoha duchovních«. »Ničemu nerozumíte, pane Kaczyňski, ničemu! Nechápete, odkud doopravdy pramení největší hrozba pro polské děti,« vzkázal šéfovi PiS předseda nejsilnější opoziční strany Občanská platforma (PO) Grzegorz Schetyna. »Po 30 let naší demokracie všichni politici otřesné drama mnoha obětí tajili,« usoudil Robert Biedroň, bývalý oblíbený starosta severopolského Slupsku, jehož nová politická strana Jaro soupeří s PiS a PO.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 11 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.