ILUSTRAČNÍ FOTO - Pixabay

Křetínský dával Nečasové šperky za statisíce

Miliardář Daniel Křetínský u soudu připustil, že někdejší šéfku premiérova kabinetu Janu Nečasovou (dříve Nagyovou) obdaroval drahými šperky. Uvedl ale, že spolu měli přátelský vztah a že šlo o dárky.

Nečasová čelí obžalobě z toho, že luxusní dary od podnikatelů a lobbistů nezdanila.

Křetínský je podle informací ČTK jediný z údajných dárců, který při policejních výsleších přiznal darování drahých šperků. Obžaloba uvádí, že Nečasové věnoval dva náhrdelníky v hodnotě zhruba 350 000 a 160 000 korun. »Seznámil jsem se s ní v roce 2012 a vznikl mezi námi přátelský osobní vztah,« vysvětloval miliardář u soudu.

S Nečasovou se prý setkal zhruba čtyřikrát na večeři, která měla pokaždé nepracovní charakter. »Z pohledu mých majetkových poměrů se nejedná o žádné extrémní dary,« uvedl k luxusním náhrdelníkům. Předem prý před Vánoci nakoupil do zásoby více podobného zboží, a když hledal dárek pro Nečasovou, jen tak bezmyšlenkovitě po luxusním šperku sáhl.

Bývalý ekonomický ředitel pražského dopravního podniku Martin Horák naopak popřel, že by Nečasové dával dražší dary než květiny či bonboniéry. Horák uvedl, že Nečasovou zná zhruba 22 let, protože stejně jako ona pochází z Karlovarska. Řekl, že spolu mají »nadstandardně dobré vztahy«.

Soud předvolal i prodavače z prodejny Cartier Františka Daňhu, který popsal, že do obchodu zhruba jednou za měsíc chodil tehdejší šéf Úřadu vlády Lubomír Poul. Vybíral tam prý šperky pro kolegyni. »Někdy mluvil o kolegyni, někdy o šéfové,« upřesnil muž. Dárky pak platili někteří podnikatelé, podle Daňhovy výpovědi například módní návrhářka Beáta Rajská a lobbista Vladimír Johanes.

Daňha dále vypověděl, že klienti platili drahé dárky vybrané Poulem v hotovosti, ačkoliv to zákon nepřipouští. Na účtenkách se jejich jména neobjevila, prodavač je totiž vystavoval na jméno Dmitrij Smolencev. Státní zástupce Rostislav Bajger následně na dotazy novinářů uvedl, že se bude zabývat tím, zda popsaná praxe v prodejně nebyla další trestnou činností.

Mezi údajnými dárci figuruje i ředitel ČEZ Daniel Beneš, tehdejší ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS), někdejší šéf ČEPS Vladimír Tošovský, podnikatel Tomáš Chrenek, bývalý ředitel Státního pozemkového úřadu Petr Šťovíček či advokát Karel Muzikář. Beneš měl rovněž svědčit, z jednání se však už poněkolikáté omluvil. Omluvenku poslal i Chrenek, Šťovíček, Muzikář a také Poul.

Obžalobě z krácení daní čelí Nečasová od léta 2016, hrozí jí až osmileté vězení. Vyšetřovatelé chtěli ženu původně obvinit z korupce. Předpokládali totiž, že dárky byly úplatky, které měly vlivným lidem zajistit udržení pozic ve státních či městských firmách nebo přístup k premiérovi Petru Nečasovi (ODS). Neměli ale dostatek důkazů.

Celková hodnota darů, které Nečasová podle obžaloby přijala a nepřiznala, činí 10,1 milionu korun a zkrácená daň pak 736 000 korun.

Soud věc projednává současně s podplácením poslanců ODS příslibem lukrativních funkcí. V této části kauzy je obžalován i expremiér Nečas. Hlavní líčení bude pokračovat 6. srpna.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 6 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.