Rosatom - komplexní dodavatel jaderek

Ruská státní společnost Rosatom zvyšuje vývoz své technologie pro jaderné elektrárny do celého světa. Loni hodnota jejích nevyřízených objednávek činila 134 miliard dolarů (3,1 bilionu korun) a na příští desetiletí má dohody na výstavbu 22 jaderných reaktorů v devíti zemích - Bělorusku, Bangladéši, Číně, Indii, Turecku, Finsku, Maďarsku, Egyptě a Íránu.

Podle hodnoty objednávek je tak vývoz jaderných elektráren zhruba na stejné úrovni jako vzrůstající ruský vývoz zbraní, uvedl na svých internetových stránkách list The Moscow Times.

Sídlo Rosatomu v Moskvě. FOTO - wikipedia commons

Rusko využívá jaderné elektrárny i k upevnění vztahů s rozvíjejícími se zeměmi bez zkušeností s jadernou energetikou a zeměmi BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika).

Rosatomu pomáhá, že jeho ceny jsou díky kurzu rublu nižší než u konkurenčních západních firem a že rozvíjí a nabízí moderní technologie. Velkou výhodou je pro něj skutečnost, že je obvykle schopný také financovat převážnou část projektu, jehož cena běžně dosahuje deseti miliard dolarů.

Klienti Rosatomu mají často zájem o rozšíření svých energetických zdrojů, chtějí se odklonit od cenově nestabilní ropy a plynu, a pro mnoho z nich je jedinou možnou alternativou jaderná energie. Například nové elektrárny ve výstavbě v Bělorusku a Turecku dramaticky změní energetický mix v obou zemích, které jsou nyní téměř zcela závislé na dovozu zemního plynu a ropy z Ruska.

V posledních letech Rosatom dokončil výstavbu šesti jaderných reaktorů v Indii, Íránu a Číně a dalších devět má ve výstavbě. Firma uvedla, že dalších 19 projektů po celém světě je pevně naplánovaných a 14 projektů je ve fázi návrhu.

Rosatom provozuje v Rusku 35 jaderných elektráren o celkovém výkonu 28 gigawattů (GW). Firma se stala největším stavitelem jaderných reaktorů na světě i kvůli finančním problémům dvou jejích velkých konkurentů, jimiž jsou společnosti Westinghouse a Areva, které snížily svou schopnost podílet se na výstavbě jaderných elektráren v zahraničí.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.9, celkem 10 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.