Letiště Orly. FOTO - wikimedia commons

Dílčí úspěch odpůrců privatizace

Odpůrci plánované privatizace pařížských letišť dosáhli dílčího úspěchu. Ústavní rada, která má ve Francii pravomoci ústavního soudu, vyhověla žádosti zhruba 250 poslanců a senátorů, kteří chtějí o privatizaci podniku Aéroports de Paris (ADP) nechat hlasovat lidi v referendu.

ADP provozuje mimo jiné pařížská letiště Orly, Le Bourget a letiště Charlese de Gaullea. Ústavní rada rozhodla, že navrhovatelé splnili všechny podmínky, aby mohl být zahájen proces, na jehož konci by mohlo být vypsáno referendum. Zda se lidové hlasování ale opravdu uskuteční, zatím není jasné, neboť proces, který k němu vede, je ve Francii poměrně složitý.

V dalším stádiu budou muset odpůrci privatizace během devíti měsíců shromáždit pod elektronickou petici podpis nejméně deseti procent oprávněných voličů, tedy více než 4,7 milionu Francouzů. Následovat bude opět rozhodování Ústavní rady. Tuto proceduru, kterou nikdy dřív nikdo nepoužil, zná francouzská ústava teprve od roku 2008.

Rozhodnutí Ústavní rady znamená, že všechny kroky směřující k privatizaci ADP budou přerušeny, potvrdilo na dotaz agentury AFP francouzské ministerstvo hospodářství. Proti záměru francouzské vlády privatizovat pařížská letiště se postavili především levicoví poslanci a senátoři, ale i někteří zákonodárci z řad pravice. Francouzská vláda chce prodejem 50,63 % státních akcií v ADP získat peníze do fondu na podporu inovací, jehož zřízení před volbami slíbil prezident Emmanuel Macron.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 15 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.