Český prezident Miloš Zeman.

Prezidenti Zeman a Áder podpořili jádro

Na prohlubování hospodářské spolupráce, podpoře jaderné energetiky či potřebě reformovat Evropskou unii se včera na jednání v Budapešti shodli český prezident Miloš Zeman a jeho maďarský protějšek János Áder.

Setkáním s prezidentem Áderem Zeman zahájil oficiální část své třídenní návštěvy Maďarska. Před Sándorovým palácem, sídlem hlavy maďarského státu, ho s manželkou Ivanou přijali s vojenskými poctami. Hlavy států jednaly především o hospodářské spolupráci obou zemí, dotkly se ale také spolupráce v oblasti energetiky, boje proti nelegální migraci, boje proti terorismu či prohlubování spolupráce v rámci tzv. visegrádské čtyřky. Jejími členy je kromě České republiky a Maďarska také Slovensko a Polsko.

János Áder. FOTO - wikipedia commons

Áder upozornil, že ČR je šestým nejvýznamnějším obchodním partnerem Maďarska a Češi jsou důležití i pro maďarský cestovní ruch. Loni jich do Maďarska přijelo téměř 300 000. Podle maďarského prezidenta se hlavy států shodly i na tom, že používání jaderné energie je z hlediska energetické bezpečnosti obou států nezbytné. Český prezident dnes v rámci své návštěvy navštíví jadernou elektrárnu Paks jižně od Budapešti.

»Čestný soused«

Zeman ve svém projevu po konci jednání označil Maďarsko za »obránce evropské kultury« v migrační krizi a migrační vlnu posledních let přirovnal k »invazi« Osmanské říše do jihovýchodní a střední Evropy, kterou podle něj zastavila až bitva u Vídně. Český prezident zopakoval, že Maďarsko považuje za »čestného souseda«, a skutečnost, že český prezident zemi navštívil naposledy před sedmi lety, označil za chybu, kterou nyní napravil.

Zeman s Áderem hovořili také o nutnosti reformovat Evropskou unii. Podle českého prezidenta by si například Evropská komise »neměla hrát« na evropskou vládu a měla by být jen »obslužným aparátem«. O užití zdrojů z rozpočtu EU by podle něj měli rozhodovat národní státy a v oblasti migrace by se podle Zemana měla posílit ochrana vnějších hranic.

Včera měl prezident Zeman na programu ještě setkání s předsedou maďarské vlády Viktorem Orbánem a předsedou parlamentu László Kövérem, který je členem premiérovy strany Fidesz.

Lobbista za české firmy

Zeman se v úterý, kdy do Budapešti dorazil, setkal s českými a maďarskými podnikateli. Při této příležitosti se označil za lobbistu za jakoukoliv českou firmu, která chce proniknout do zahraničí. Hlavu státu na návštěvu Maďarska doprovodily tři desítky zástupců českých firem, především z oblasti energetiky či strojírenství.

Zeman po loňských prezidentských volbách řekl, že by chtěl během svého druhého mandátu navštívit všechny sousední státy a »čestného souseda« Maďarsko. V Bratislavě, Varšavě a Berlíně byl již loni, do Vídně zavítal letos v dubnu. Návštěva Budapešti, kam přiletěl v úterý odpoledne, tak byla poslední na tomto seznamu.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 6 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.