Eden: Návrat na trůn po dvou letech

Tak, jak očekávala celá liga, včetně největších plzeňských pronásledovatelů, fotbalisté Slavie (na snímku) získali titul už v předstihu. V předposledním kole nadstavby jim k tomu stačil na ostravském trávníku bod a ten také vykopali. Zápas byl svázán taktikou. To platilo především o druhém poločasu. V úvodních čtyřiceti pěti minutách byli Pražané lepším týmem, přesněji dvakrát blíž k brankové radosti.

Sešívaní mají aktuálně po bezbrankové remíze v čele tabulky tříbodový náskok na obhájce trofeje Plzeň. Při případné rovnosti bodů by ve prospěch červenobílých hrálo lepší postavení po základní části.

Slavia získala pátý ligový titul v samostatné historii a vyrovnala bilanci Plzně, kterou z pomyslného trůnu sesadila. Červenobílí navázali na mistrovské triumfy z let 1996, 2008, 2009 a 2017.

Slávisté si díky titulu zahrají v závěrečném 4. předkole Ligy mistrů a mají jistotu minimálně základní skupiny Evropské ligy, což jim vynese v přepočtu přes 200 milionů korun. Pohár pro šampiona převezmou červenobílí za týden při posledním kole v derby se Spartou. Ve středu ještě slávisté odehrají s Ostravou finále domácího poháru a budou usilovat o zisk premiérového double v samostatné historii.

Přípravný zápas

Fotbalisté Plzně v předposledním čtvrtém kole prvoligové nadstavby zvítězili v Liberci 2:0. Na stadionu Slovanu se gólově prosadili v sedmé minutě Tomáš Hořava a v poslední minutě další záložník Patrik Hrošovský z penalty. Plzeň potvrdila, že se ji na Liberec daří a v lize s ním neprohrála potřinácté za sebou.

Vítězství slavil také bronzový tým. Sparťané porazili čtvrtý Jablonec 2:0, o branky vítězů se zasloužili obránci Lukáš Štetina a Ondřej Zahustel. Duel připomínal spíše přípravný zápas, až příliš bylo zřejmé, že oba týmy už o nic nehrají.

Asi největší vzruch na hřišti přinesl závěr prvního poločasu, kdy Kanga vyslal kolmou přihrávkou do průniku Tetteha, který byl faulován deset metrů před šestnáctkou od Hovorky, přesto souboj v rychlosti ustál, ale střílel už v pádu mimo. Rozhodčí Houdek se ale k situaci vrátil a Hovorku vyloučil.

Nezdravá atmosféra

Utkání diváků příliš nepřitáhlo a provázely ho nejprve tiché protesty proti letenskému klubovému vedení. Transparent »15 let s Křetínským = 15 let tichého smutku« vystřídal po dvaceti minutách další žádající demisi klubových šéfů s doprovodnými fotografiemi manažerů s výjimkou sportovního ředitele Tomáše Rosického.

V závěru utkání tichý protest vyměnili fanoušci v domácím kotli za házení dýmovnic a bylo po klidné atmosféře. Zápas musel být dokonce na chvíli přerušen, poté navíc otřásla stadiónem ohlušující petarda.

Závěr utkání se již pak pouze dohrával a duel bez náboje dokázala Spartou dotáhnout bez problémů do vítězného konce.

Poslední otazník

Hodně zamotalo skupinu o udržení předposlední barážové kolo.

Usmívají se fotbalisté Opavy, kteří doma zdolali Příbram 2:1 a zajistili si setrvání v nejvyšší soutěži. Naopak hosté klesli na čtrnácté, barážové místo o dva body za Bohemians 1905. Klokani zvítězili 1:0 v Karviné, kterou tak v baráži o první ligu čeká Jihlava. Již zachráněné Slovácko remizovalo na hřišti sestupující pražské Dukly 0:0, přestože domácí hráli od 23. minuty bez vyloučeného obránce Daniela Součka. Dejvický celek nevyhrál podeváté za sebou, naopak Slovácko natáhlo neporazitelnost na pět utkání a s Duklou v nejvyšší soutěži neprohráli podvanácté za sebou.

Opava měla v prvním poločase výraznou převahu i šance a ve 44. minutě ji poslal do vedení Jan Schaffartzik premiérovým ligovým gólem v kariéře. Po hodině hry vyrovnal Antonín Fantiš, ale hosté remízu neudrželi. Souboj nováčků v 85. minutě rozhodl střídající Nizozemec Endy Opoku Bernadina. Zápas v Karviné rozhodl v 31. minutě kapitán Bohemians Josef Jindřišek. Pražané částečně napravili předchozí domácí porážku 1:4 s Příbramí a k definitivě udržení jim stačí v posledním kole získat bod doma proti Opavě.