Sídlo SPP. FOTO – sk.wikipedia.org

Slovensko: tuneláři to nevzdali aneb Státní podnik protiprávně v exekuci

Největší dodavatel zemního plynu na Slovensku, státní společnost Slovenský plynárenský priemysel (SPP), čelí exekuci v hodnotě 30 milionů eur (771 mil. Kč) kvůli sporu s kyperskou společností Stroden Management Limited o proplacení sporných směnek.

Informoval o tom SPP, který exekuci označil za nezákonnou. Slovenský nejvyšší soud ve věci některých směnek, které v 90. letech vystavil tehdejší ředitel SPP Ján Ducký, loni v listopadu rozhodl v neprospěch SPP. Parlament následně ale přijal zákon, na jehož základě dlužník prozatím nemusí uhradit svůj závazek ze směnky, pokud podal mimořádný opravný prostředek k nejvyššímu soudu. SPP uvedl, že tak učinil, což podle něj znemožňuje zahájit vůči podniku exekuci.

»SPP bylo 15. května doručeno vyrozumění o zahájení exekuce a následně zablokovány finanční prostředky na bankovním účtu, navzdory tomu, že je to vysloveně v příkrém rozporu se zákonem,« uvedl mluvčí SPP Ondrej Šebesta. Dodal, že navzdory exekuci podnik řádně plní své závazky a že podal návrh na zastavení exekuce.

Podle zákona exekuce vůči dlužníkovi začne až poté, co soud vydá pověření exekutorovi. Soud také náhodným výběrem určí exekutora, kterému věc přidělí. SPP oznámil, že v souvislosti s exekucí připravuje také trestní oznámení kvůli snaze způsobit firmě a státu škodu.

Zmiňovaným zákonem sněmovna zároveň znemožnila uvalit exekuci na podíly SPP v jiných firmách. SPP vlastní například dceřinou společnost v České republice a také drží většinový podíl ve firmě, která ovládá přepravce plynu Eustream.

Přesný počet směnek, které vystavil někdejší šéf SPP Ducký, není znám. Ducký byl zastřelen v roce 1999. SPP platnost zmiňovaných směnek dlouhodobě neuznává. V dřívějších sporech o proplacení jiných sporných směnek SPP uspěl.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 4 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-05-22 00:00
Duckého směnky. Co to je vůbec? Co to je vůbec za institut
"bianko" směnky. Jako vpiš si co chceš? Logicky, vlastníci
takových podivuhodných papírků, měli k vraždě tu nejsilnější
motivaci. Nebo ne? To je ale chlívek!
Hlasování
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.