Ilustrační FOTO - Pixabay

Katalánci. Z vazby do parlamentu a zpět

Pět katalánských politiků, kteří jsou souzeni s několika dalšími Katalánci kvůli separatismu a kteří jsou už přes rok ve vazbě, bylo nakrátko převezeno do španělského parlamentu. Koncem dubna totiž byli čtyři z nich zvoleni poslanci a jeden senátorem. Tato pětice si v parlamentu osobně vyřídila formality ke svým mandátům a pak se vrátila do vazby. Policie je opět dočasně převeze na ustavující zasedání parlamentu

Jedním z nových poslanců španělského parlamentu bude i bývalý místopředseda katalánské vlády Oriol Junqueras, který je ve vazbě od listopadu 2017 a za vzpouru mu kvůli ilegálnímu referendu o nezávislosti Katalánska hrozí až 25 let vězení. Junqueras, který kandiduje i do Evropského parlamentu (EP), v neděli poděkoval voličům za hlasy, které »ho dostanou na několik hodin z vězení«. V neděli se účastnil prostřednictvím videokonference z vězení volebního mítinku. Po jeho boku stál další uvězněný Katalánec a exministr regionální vlády Raül Romeva, který byl minulý měsíc zvolen senátorem a jemuž za vzpouru hrozí trest až 16 let vězení. Junqueras voliče vyzval, aby využili »fantastické příležitosti« a poslali 26. května do EP »politického vězně«, za něhož se považuje. Též Romeva voličům vzkázal, aby ukázali, že projekt katalánské nezávislosti je »nezastavitelný«.

Podobně se o víkendu vyjádřil i předseda katalánské vlády Quim Torra. »Ať už bude předsedou Kongresu poslanců a Senátu Katalánec, nebo ne, důležité je, abychom měli prezidenta katalánské republiky,« uvedl Torra v reakci na návrh socialistů. Ti totiž nominovali na předsedy obou komor parlamentu dva Katalánce zvolené za socialisty. Na šéfa Kongresu poslanců navrhují ministryni španělské vlády Meritxell Batetovou a na předsedu Senátu Manuela Cruze, který přednáší filozofii na barcelonské univerzitě. Navržení dvou Katalánců do vedení obou komor parlamentu má být podle španělských médií symbolickým gestem socialistického premiéra Pedra Sáncheze, jehož jako šéfa vítězné strany z dubnových voleb zřejmě král v příštích týdnech navrhne na premiéra. Sánchez tak chce podle místních médií znovuotevřít dveře jednání se separatistickou vládou Katalánska, jíž už loni po nástupu do úřadu nabídl rozhovory o širší autonomii. Torra ale zpochybnil, že by navržení Katalánců na předsedy Kongresu a Senátu pomohlo k dialogu. »Žádný člen socialistické strany se zatím neomluvil za aplikování čl. 155 v roce 2017,« uvedl. Na základě tohoto ústavního článku převzala bývalá vláda se souhlasem Senátu dočasně správu Katalánska; tento krok podpořili kromě tehdy vládních lidovců i socialističtí a další senátoři. Torra rovněž o víkendu vyzval voliče, aby v eurovolbách podpořili katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta. »Představte si, že by se ti tři dostali do Evropského parlamentu,« uvedl ke kandidatuře tří separatistů z Puigdemontovy kandidátky, kteří jsou na útěku před španělskou justicí. »Už jen vidět na fotce, jak se tváří ostatní španělští europoslanci, by stálo za to,« dodal Torra.

Zatím není jasné, zda se pětice uvězněných katalánských politiků bude účastnit dalších zasedání parlamentu. Podle parlamentního řádu by jim měly být mandáty zřejmě pozastaveny, protože jsou ve vazbě a souzeni za vzpouru. Rozhodnout by o tom mělo nové vedení parlamentu, nejvyšší soud jim mandáty pozastavit nehodlá. Podle zdrojů z nejvyššího soudu to soud udělat nechce, protože by to mohlo být vykládáno jako vměšování soudní moci do politiky. Pozastavení mandátů čtyř katalánských poslanců totiž sníží absolutní většinu v parlamentu a může usnadnit mj. získání důvěry novému premiérovi.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 5 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.