Švédové ve čtvrtfinále, Britové se zachránili

Hokejisté Švédska se stali posledními čtvrtfinalisty mistrovství světa na Slovensku. V dramatickém utkání skupiny B v Bratislavě porazili Lotyšsko 5:4. Ještě napínavější duely přinesly v obou skupinách přímé bitvy o udržení, z nichž nakonec vyšli překvapivě vítězně hokejisté obou nováčků Velké Británie a Itálie. Sestupující Francii a Rakousko nahradí na MS příští rok ve Švýcarsku Bělorusko a Kazachstán.

Právě Lotyši mohli ještě za určitých okolností Švédy o postup do play off připravit a v úvodu třetí třetiny vedli 3:2, obhájci zlata ale zápas otočili. Vítězný gól dal Dennis Rasmussen v čase 59:26 při hře Lotyšů bez gólmana. Hattrickem se v dresu poražených blýskl útočník Roberts Bukarts.

Italové dali v dosavadních šesti zápasech v Bratislavě jediný gól, přesto jim zůstala naděje na záchranu, které se naplno chopili. Rakušany v přímém souboji o udržení udolali 4:3 po samostatných nájezdech. Rakušané opouštějí elitní kategorii po dvou letech. V souboji dvou celků, které až v posledním vystoupení na turnaji poprvé bodovaly, o tom rozhodl v sedmé sérii nájezdů obránce Sean McMonagle.

Hokejisté Velké Británie otočili souboj s Francií ze stavu 0:3 a po vítězství 4:3 v prodloužení se udrželi mezi elitou. Francie naopak po dvanácti letech sestupuje. Dramatické utkání rozhodl v čase 62:03 útočník Ben Davies.

»Pokud jste nás viděli hrát na turnaji, tak víte, že se nikdy nevzdáváme. A důvodem, proč se nám to podařilo, je, že jsme nepřestali věřit,« řekl obránce Ben O'Connor, který se na obratu podílel třemi asistencemi.

Kanaďané porazili ve svém šestém zápase v Košicích Dánsko 5:0 a posunuli se na druhé místo tabulky skupiny A. Favorit rozhodl o své výhře již v první třetině, kdy si rychle vypracoval tříbrankový náskok. Dvěma góly se na výhře podílel útočník Sam Reinhart. O čisté konto se podělili Carter Hart a Mackenzie Blackwood.

Úterní poslední zápasy ve skupinách určí čtvrtfinálové dvojice.