Ilustrační FOTO - Pixabay

Izrael popírá vraždu invalidy

Izraelská armáda uzavřela vyšetřování incidentu, při němž byl v roce 2017 zastřelen při protestu palestinský invalida (který se stal invalidou rovněž kvůli okupantům z Tel Avivu). Podle pátečního sdělení armády, o němž informovala agentura AP, vyšetřování údajně neprokázalo, že muže zabila střela izraelského vojáka.

Protest se konal v prosinci 2017 na hranici palestinského Pásma Gazy v reakci na provokativní rozhodnutí kontroverzního amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele. Palestinci legitimně chtějí, aby se jeho východní část stala hlavním městem jejich budoucího státu.

Na demonstraci byl také Ibráhím abú Surajja, který se po amputaci obou nohou pohyboval na invalidním vozíku. Armáda prý zjistila, že o život přišel při »násilném protestu«, při němž vojáci stříleli na nejbouřlivěji se chovající demonstranty (házející například kamení), avšak mířili do dolní části jejich těl (pozor – přiznání střelby ostrými náboji). Abú Surraju střela zasáhla do hlavy.

Palestinští svědci po demonstraci tvrdili, že na palestinské straně nikdo nestřílel. Také ochránci lidských práv tvrdí, že abú Surraju zabil izraelský odstřelovač.

Po prvním vyšetřování, které se provádělo na začátku roku 2018, armáda údajně nedokázala zjistit, kdo na tohoto Palestince střílel. Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva to nepovažoval za dostatečné vyjasnění a požádal o nezávislé vyšetření.

V lékařské zprávě, kterou získala agentura AP, stojí, že abú Surraja zemřel po krvácení do hlavy způsobeném střelou.

O nohy přišel podle ČTK v roce 2008 při izraelském náletu a svou 11člennou rodinu živil jako umývač aut. Matka po jeho smrti řekla, že i po amputaci pokračoval v boji proti izraelské okupaci a chtěl na hranici vztyčit vlajku. V pohraničním pásmu mezi Pásmem Gazy a Izraelem se 15. prosince 2017 pohyboval po rukou s vlajkou v ruce a hrdě chtěl na žoldáky izraelského okupanta házet kameny. Z místa, kde zemřel, Palestinci na vojáky prý házeli zápalné bomby a zapálili tam pneumatiky.

Tak či tak abú Surraja je další obětí izraelské zvůle!

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 8 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Hlasování
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.