Reklama
--> 

Pamětní deska s poděkováním za osvobození putuje do muzea

Jak již Haló noviny opakovaně informovaly, ze zdi budovy Staroměstské radnice v minulém funkčním období hlavního města zmizela pamětní deska s poděkováním vojákům Rudé armády za osvobození Prahy.

Komunisté dlouhodobě zjišťují osud pamětní desky a apelují na to, aby se vrátila na své místo. Předsedkyně pražské organizace KSČM a bývalá zastupitelka hlavního města Marta Semelová při květnovém jednání zastupitelstva interpelovala radní pro kulturu Hanu Třeštíkovou (Praha sobě) a položila jí dotaz, co se s pamětní deskou děje a kdy se na místo vrátí.

Připomněla, že zástupci minulého vedení - jak tehdejší primátorka Adriana Krnáčová (ANO), tak tehdejší radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL) - komunisty ubezpečovali, že po ukončení rekonstrukce se pamětní deska na místo vrátí. Doposud se tak ale nestalo! Připomněla, že v průběhu osvobození hlavního města padlo zhruba pět set rudoarmějců.

Jelikož radní Třeštíková nebyla interpelaci přítomna, odpověděl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Uvedl, že deska bude instalovaná v muzeu (neupřesnil, v jakém), bude na ni doplněn text, neboť ten původní je podle primátora »historicky nepřesný«. Semelová reagovala, že s takovým postupem nesouhlasí.

Text, uvedený na desce v češtině a ruštině, ocitovala: »Dne 9. května 1945 osvobodila vojska I. ukrajinské frontu slavné Rudé armády, jimž velel hrdina Sovětského svazu maršál Ivan Stěpanovič Koněv, bleskovým úderem těžce bojující Prahu, která mu z vděčnosti udělila čestné občanství.« Zeptala se, jakou historickou nepřesnost má primátor na mysli. Hřib reagoval, že nepřesnost je, že je »zamlčován podíl Pražského povstání«.

Semelová pro náš list reagovala: »K odpovědi primátora, se kterou absolutně nesouhlasím, bych ráda podotkla, že pokud jako argument uvádí, že je zamlčována role Pražského povstání, není to pravda. Deska, která připomíná právě Pražské povstání a jeho oběti, je na Staroměstské radnici umístěna.«

Navíc je nedůstojné stavět proti sobě oběti Pražského povstání a Rudé armády, poděkování za naši svobodu a život v míru patří všem.

(ac)

FOTO - ŠJů, Wikimedia Commons


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 76 hlasů.

(ac)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama