Ve zdech staré pevnosti San Carlos de la Cabaña v Havaně se konal letošní cestovní veletrh. FOTO – Haló noviny/Helena KOČOVÁ

Veletrh FitCuba 2019 sklízel úspěchy

Vysoká návštěvnost, podepsání nových mezinárodních smluv a potvrzení právní ochrany smluv, projektů a investic již probíhajících, to byla hlavní témata a přínosy Mezinárodního veletrhu cestovního ruchu FITCuba 2019, který se konal v hlavním městě Ostrova svobody Havaně. Výsledky práce i mezinárodní spolupráce vedení Kuby v čele s ministerstvem cestovního ruchu potvrzuje neustále rostoucí počet turistů

Více než 2000 účastníků ze 40 zemí z celého světa a téměř 200 novinářů z těchto zemí se ve zdech pevnosti San Carlos de la Cabaña shodli na základním poselství výstavy FITCuba 2019, spojení mezi pestrou kulturou Kuby a rozvojem cestovního ruchu. Právě kultura čerpající z bohaté historie země je hlavním lákadlem pro turisty mířící na tento ostrov, kterých za poslední rok přijely dva miliony.

Turistů přibývá

A turistů míří na Kubu stále více i přes mnohá embarga ze strany velkých mocností. »Navzdory škodlivým opatřením vlády Spojených států spojených především s finančními transakcemi, obchodem a zejména cestováním počet návštěvníků ostrova již překonal počet návštěvníků z loňského roku,« prohlásil na oficiálním zahájení veletrhu ministr cestovního ruchu Manuel Marrero Cruz. Pokud jde o blokádu a nedávnou aktivaci hlavy III zákona Helms-Burton (zákon USA o blokádě Kuby), vyjádřil ministr důvěru mezinárodním podnikům s tím, že zajistil právní záruky a spolupráci kubánské vlády v souvislosti s jakoukoli hrozbou, jíž mohou být tyto podniky vystaveny. »Toto opatření nelze uplatnit na Kubě. Všechny společnosti, které mají podniky v zemi, mají plné zákonné záruky podle zákona 118 o zahraničních investicích a zákona č. 80 o opětovném potvrzení kubánské důstojnosti a suverenity,« vysvětlil Marrero Cruz. Přitom jen ze Spojených států amerických se veletrhu zúčastnilo 26 amerických společností a asi padesát podnikatelů z této země.

Čtyřicet zemí z celého světa projevilo zájem účastnit se kubánského cestovního ruchu. FOTO – Haló noviny/Helena KOČOVÁ

Oficiálního zahájení FitCuba 2019 se zúčastnili i člen sekretariátu ÚV KS Kuby (PCC) Mercedes López Acea, první tajemník strany v Havaně Luis Antonio Torres Iríbar a prezident zemského sněmu Havana Reinaldo García Zapata.

Výrazná role Španělska

Výraznou roli na Kubě v cestovním ruchu hraje i letošní čestný host Španělsko, které je podle kubánských úřadů devátou zemí v počtu návštěvníků. Primární roli hraje ale v hotelnictví. V současné době působí na Kubě 20 zahraničních hotelových řetězců (z 10 zemí), které spravují 65 % pokojů v zemi prostřednictvím 97 hotelových managerských a marketingových smluv. Z toho je 10 řetězců ze Španělska, například Iberostar a Melia, které mají více než 25 let zkušeností s existencí v této zemi.

Rekordní účast

Pro mnohé účastníky veletrhu z řad médií byl připraven bohatý doprovodný program zahrnující návštěvu Havany, Pinar del Rio s Viňales a Matanzy s plážemi Varadera, s exkurzemi po důležitých turistických cílech. Na závěrečném večeru v baru Tropicana pak ministr Manuel Marrero Cruz poděkoval za rekordní účast a zahájil přípravy na FITCuba 2020, jehož hlavním čestným hostem bude tentokrát Rusko.

(hel)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 15 hlasů.

(hel)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Hlasování
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.