FOTO - Pixabay

Studenti znovu v ulicích kvůli klimatu

V desítkách zemí po celém světě včera studenti znovu demonstrovali za lepší ochranu klimatu v rámci iniciativy Fridays for Future (Pátky pro budoucnost). Mladí lidé od loňského září v pátečních dnech protestují po vzoru 16leté Švédky Grety Thunbergové. Na včerejší akce aktivisté na webu iniciativy do čtvrtečního večera registrovali 1623 protestů ve 119 zemích včetně ČR.

»Lidé mají podle všeho úžasnou schopnost na hrozné věci zapomínat a vést každodenní život. Dospělí ale musí začít jednat,« řekla 16letá Helena Marschallová, která koordinuje protesty ve Frankfurtu, finančním centru Německa. »Jestliže teď nezačneme jednat, brzy dosáhneme bodu zvratu našeho klimatického systému a potom už nebude cesty zpět,« dodala Marschallová, jež na čtvrteční výroční schůzi vedení Deutsche Bank lobbovala za to, aby se společnost zbavila podílů v odvětvích, která znečišťují životní prostředí. Za aktivnější přístup politiků k ochraně klimatu a snižování emisí v České republice protestovali školáci ve zhruba 15 městech. Podle středoškoláků by politici měli začít řešit klimatické změny s vědci a prosazovat aktivní opatření ke snižování emisí.

Znepokojená mládež

Organizátoři protestů v Austrálii a na Novém Zélandu očekávali, že se k demonstracím v celém světě připojí přes milion mladých. »Znepokojují mě všechna ta přírodní neštěstí. Pokaždé, když se rozpoutá velký lesní požár, může vyhynout další živočišný druh,« uvedla 13letá Nina Pasqualiniová na demonstraci v Melbourne. »Vláda nedělá dost. Pro mladší generace je to děsivé,« dodala dívka, která na protestní akci přišla s transparentem, jenž vyzýval k zastavení příprav na otevření nového uhelného dolu v Austrálii.

Velká akce v září

Poslední mezinárodní koordinovaná stávka za lepší ochranu klimatu se konala 15. března a zúčastnilo se jí 1,6 milionu studentů ze 125 zemí světa. Organizátorka celostátních stávek a demonstrací na Novém Zélandu Sophie Hanfordová a pořadatelé protestních akcí v Melbourne uvedli, že v září by se měla konat velká stávka vedená studenty, jíž by se zúčastnili i dospělí zaměstnanci. »Toto je pouhý začátek,« konstatovala Hanfordová ve včerejším ranním zpravodajském pořadu novozélandské televize Breakfast.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 4 hlasy.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Hlasování
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.