FOTO - Pixabay

Nejasno o politice Zelenského

Ukrajinská média se snaží vypátrat podrobnosti politického programu nového prezidenta Volodymyra Zelenského, politického nováčka považovaného analytiky za amatéra bez jakýchkoliv zkušeností. Sám Zelenskyj rozptýlení obav příliš nepomáhá, většina informací přichází z úst jeho poradců. Jedno kyjevské nakladatelství mu ve čtvrtek jako dar předalo dětskou knížku nazvanou Politika pro začátečníky.

Těžištěm mediálních spekulací je Zelenského vztah k Rusku, ke Krymu a ke konfliktu na Donbasu. V inauguračním projevu prezident řekl, že konflikt s Moskvou vyřeší, i kdyby ho to mělo stát funkci. Je prý připraven k obtížným a nepopulárním krokům. Slib, že o případné mírové smlouvě s Ruskem rozhodne všelidové hlasování, později zmírnil prohlášením, že referendum bude pro vládu nezávazné. Ukrajinský exprezident Leonid Kučma včera Zelenskému doporučil, aby se seznámil s významem minského jednání o míru na Donbasu a s rolí tzv. normandské skupiny, která v úsilí o řešení krize sdružuje nejvyšší představitele Ukrajiny, Ruska, Německa a Francie. Vůdkyně opoziční strany Vlast Julija Tymošenková odmítla plány na všelidové referendum slovy, že »o vítězství ve válce nelze hlasovat«.

Kancléř Zelenského Andrij Bohdan prohlásil, že pokud Kyjev stojí o ukončení války na Donbasu, musí zahájit jednání s Ruskem. Ve čtvrtek přitom sám prezident na dotaz novinářů ohledně dialogu s Moskvou odpověděl jednoznačným »nikoli«. »Chceme-li mír, musíme jednat,« řekl Bohdan v televizi 1+1. Formu rozhovorů nechal otevřenou. Je si nicméně jist, že urovnání donbaské krize lze dosáhnout mírovou cestou. »Je to obtížná cesta, ale právě tudy je třeba jít,« dodal. Jednání s proruskými aktivisty nepředpokládá, protože nejde o »samostatné subjekty«. Ruský prezident Vladimir Putin ústy svého mluvčího novému prezidentovi Ukrajiny vzkázal, že mu bude blahopřát až po úspěších v urovnání donbaského konfliktu. Předsedkyně horní parlamentní komory Valentina Matvijenková ve čtvrtek vyjádřila zájem své země na normalizaci vztahů s Kyjevem. »Máme zájem o dialog, ale o dialog seriózní, obsažný a uctivý. Žádné předběžné podmínky nemáme,« řekla. Jakýkoli komentář nynější situace na Ukrajině považuje za předčasný.

Na Ukrajině mezitím začala kampaň k mimořádným volbám, které Zelenskyj vyhlásil na 21. července. Většina poslanců s prvními prezidentovými kroky nesouhlasí, stížnost na jeho dekret o rozpuštění parlamentu chtějí předat ústavnímu soudu. Na prezidentském webu se objevila internetová petice volající po Zelenského demisi. Kancléř Bohdan ji označil za žert.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 2 hlasy.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


mira.ben
2019-05-25 16:58
hajek.jiri51: Pokud se vám mezi evropskými tupci nelíbí, nikdo vám
nebrání se přestěhovat mezi ruskou "inteligenci". Alespoň
budete mezi svými.
hajek.jiri51
2019-05-25 11:28
Jeden mě krajně nesympatický politik kdysi napsal - kde je vůle je i
cesta. A měl recht. Na Krym ale ať Kyjev zapomene. Leda že by se vydal
sám za ním. Dar Ukrajinci znevážili, ruské obyvatelstvo Krymu si
bezcitně znepřátelili, u ohníčku v Oděse bujaře pokřepčili a
žvanit o nějaké anexi si i s našimi evropskými tupci mohou
donekonečna. To by mohli i Turci. A mírotvorcům z Washingtonu taky
vysychají slinky na Sevastopol. Budou si muset vystačit s
"věrnými" Rumuny a Bulhary. A se šancí potřást si pravici s
Onyxem či Bastionem.
Hlasování
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.