FOTO - Pixabay

Netanjahu se chce vyvléct

Desítky tisíc Izraelců v sobotu v Tel Avivu protestovaly proti takovým zákonodárným krokům, které by premiérovi Benjaminu Netanjahuovi zajistily imunitu před trestním stíháním kvůli korupci. Informoval o tom levicový list Haarec.

Protestu se zúčastnili zástupci téměř všech opozičních stran. Netanjahu získal před měsícem ve volbách počtvrté za sebou mandát premiéra, ale tentokrát už jen po velmi těsném vítězství. Někdejší ministr financí Jair Lapid z formace Modrá a bílá, jež ve volbách skončila těsně druhá, přirovnal Netanjahuovu snahu konsolidovat moc k situaci v Turecku, kde pevnou rukou vládne diktátor Recep Tayyip Erdogan. »Nedopustíme, aby se z tebe stal Erdogan. Nebudeš turecký diktátor. Nedovolíme to,« vzkázal Lapid Netanjahuovi. Někteří z demonstrujících na protest přišli s fezy, které odkazovaly právě na Turecko. Další mávali izraelskými vlajkami a žádali »zachování svobodného Izraele«.

Netanjahuova nadcházející koalice chce prosadit zákony, které by premiéra ochránily před trestním stíháním, a omezit moc nejvyššího soudu. Izraelský prezident 13. května prodloužil o dva týdny lhůtu, kterou Netanjahuovi dal na sestavení příští koaliční vlády. Izraelský generální prokurátor Avichaj Mandelblit na základě policejního šetření už v únoru sdělil, že Netanjahua obviní ve třech případech korupce. Předtím ho ale musí vyslechnout. V kauzách jde o přijímání darů od přátel - miliardářů a prosazování výhod pro telekomunikačního magnáta výměnou za příznivé zpravodajství zpravodajského serveru Wella, který spadá pod telekomunikační firmu. Ve středu Mandelblit výslech o tři měsíce odložil.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 8 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Hlasování
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.