Europoslankyně Kateřina Konečná na setkání s novináři před oficiálními výsledky voleb. FOTO - Roman BLAŠKO

Volby proběhly bez větších problémů, účast byla vyšší

Volby do Evropského parlamentu neprovázely v České republice z pohledu ministerstva vnitra žádné problémy. Účast byla zřejmě vyšší než před pěti lety.

Volební místnosti se uzavřely v sobotu ve 14.00 a členové okrskových volebních komisí začali sčítat hlasy. »Z našeho pohledu to byly naprosto bezproblémové volby. Nezaznamenali jsme žádný incident,« uvedl náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. Policie podle něho hlásila jeden případ neukázněného voliče v jedné z volebních místností, byl vyveden.

V souvislosti s volbami má ministerstvo vnitra nahlášeny jen drobné incidenty. »V Ostravě se dopustila jedna osoba přestupku vyvěšováním originálních volebních plakátů jednoho z kandidátů v blízkosti volební místnosti,« sdělil mluvčí ministerstva Ondřej Krátoška. Vnitro také zaregistrovalo krádež české státní vlajky v Litovli, na Chomutovsku se pak nesvéprávná osoba neúspěšně domáhala možnosti volit. »Z důvodu jejího nevhodného chování byla přivolána policie,« doplnil Krátoška.

V Olomouckém kraji řešili policisté problém v souvislosti s evropskými volbami na Olomoucku, a to kvůli ukradené státní vlajce u volební místnosti v obci Bouzov. Vlajku odcizil v noci na sobotu 25. května neznámý pachatel. »Policisté případ šetří jako přestupek proti majetku,« řekla policejní mluvčí Tereza Neubauerová.

Ve Zlíně zaznamenali strážníci městské policie v souvislosti s volbami jen drobné nedostatky, které se v několika případech týkaly nesprávného vyvěšení státní vlajky a v jednom případě umístění propagačního letáku kandidujícího politického uskupení v objektu, kde byla i volební místnost. »Vedle toho pak hlídka z okrsku Jižní Svahy řešila také dva vulgární nápisy na vozovce, které reprezentovaly politický názor pisatele,« uvedl zástupce ředitele městské policie Pavel Janík. Jeden z nápisů již podle něj správce komunikace odstranil, druhý čeká stejný osud v příštím týdnu.

Bez vážných incidentů se volby odehrály i jinde. »Víme pouze o zásahu lékařské služby kvůli tomu, že se dvěma členům volební komise udělalo špatně, ale to bývá při každých volbách,« uvedla mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová.

Už v sobotu odpoledne byl na webu středočeských Mirošovic omylem po nějakou dobu zveřejněný výsledek z této obce. Podle kraje šlo o chybu volební komise. Výsledky z webu po upozornění krajského úřadu zmizely. Zájem Čechů o volbu byl letos pravděpodobně větší než v roce 2014. V Praze se tentokrát účast mnohde pohybovala nad 30 procenty, někde však byla sotva poloviční. V některých dalších krajích podle předběžných odhadů překročí 20 procent, zjistili zpravodajové ČTK. Zájem se ale mezi jednotlivými okrsky značně lišil. Velké rozdíly mezi okrsky byly například na Vysočině. Zatímco v Sulkovci na Žďársku byla účast hodinu před uzavřením volební místnosti kolem pěti procent, v Ubušínku na Žďársku dorazila polovina zapsaných voličů.

Český statistický úřad obdržel první data z volebních okrsků ve 14.24 hodin, údaje od poslední volební komise převzali pracovníci ČSÚ ve 20.14 hodin. Výsledky voleb však bylo možné zveřejnit až po naší uzávěrce. Po dnešním projednání Státní volební komisí získají oficiální podobu zítra vyhlášením ve Sbírce zákonů. Od středy až do pátku 7. června pak bude možné výsledky hlasování napadnout u Nejvyššího správního soudu.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.3, celkem 25 hlasů.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


novotnyjaro
2019-05-28 07:45
Blahopřeji Kateřině konečné k výbornému výsledku v Eurovolbách.
Škoda, že se nepřidali další voliči, mohli sme mít zástupce dva!
novotnyjaro
2019-05-28 07:45
Blahopřeji Kateřině konečné k výbornému výsledku v Eurovolbách.
Škoda, že se nepřidali další voliči, mohli sme mít zástupce dva!
novotnyjaro
2019-05-28 07:45
Blahopřeji Kateřině konečné k výbornému výsledku v Eurovolbách.
Škoda, že se nepřidali další voliči, mohli sme mít zástupce dva!
Hlasování
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.