FOTO - Pixabay

Předběžné výsledky eurovoleb - lidovci ve vedení

Evropská lidová strana (EPP) se podle předběžných výsledků stala vítězem letošních voleb do Evropského parlamentu, v němž by měla získat 180 z celkem 751 křesel. Druzí socialisté (S&D) by měli získat 152 mandátu a třetí, liberální frakce ALDE 105. V Bruselu to uvedl mluvčí europarlamentu Jaume Duch.

Obě největší frakce, lidovci i socialisté přitom nyní zřejmě dopadají hůře než v posledních eurovolbách v roce 2014. Tehdy měla EPP 221 mandátů a socialisté 191. Nyní poprvé za desetiletí přišly o společnou nadpoloviční většinu a k prosazení své proevropské agendy budou potřebovat třetího partnera.

Nejpravděpodobněji půjde o liberální ALDE, která si nyní v počtu europoslanců polepší a jejíž frakce by měla mít 105 členů. Před pěti lety po volbách liberálové získali jen 67 mandátů. Nyní by jejich posilou měla být nově například koalice Obnova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Podle Ducha je nyní volební účast v osmadvacítce odhadována na 50,5 procenta, tedy nejvýše za poslední dvě desetiletí. Předběžné výsledky, které parlament zveřejnil krátce před 0:30, jsou založeny na konečných výsledcích voleb části unie, včetně České republiky, na oficiálních předběžných výsledcích dalších státech EU, odhadech v ostatních zemích a na předvolebních průzkumech z Británie.

(čtk)

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.3, celkem 6 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Hlasování
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.