Markéta Davidová vyhrála zaslouženě anketu o nejlepšího biatlonistu roku. FOTO - archiv

Davidová biatlonistkou roku

Triumf ve sprintu Světového poháru, další tři individuální umístění na stupních vítězů a jedno se štafetou vynesly Markétu Davidovou premiérově na piedestal nejlepší české biatlonistky sezony. Cenu převzala při dnešním slavnostním galavečeru v pražském Národním domě na Vinohradech.

Davidová (22) stoupala tuzemskou anketou postupně. V letech 2016 a 2017 byla talentem roku a loni skokanem roku. Letos poprvé usedla na trůn a vyhrála i u fanoušků.

V anketě Českého svazu biatlonu zvítězila před letošním skokanem roku Tomášem Krupčíkem a loňským vítězem ankety Michalem Krčmářem.

»Je to odměna a taková tečka za sezonou. Je vidět, že si toho někdo váží a všímá,« pochvalovala si Davidová, jediná česká biatlonistka, která se v uplynulé zimě sezoně prosadila v individuálních závodech na stupně vítězů.

Davidová doběhla třetí na úvod sezony ve vytrvalostním závodu v Pokljuce, vyhrála sprint v Anterselvě, kde vybojovala i třetí místo v závodě s hromadným startem. Na stříbrný stupínek vystoupila po zkráceném vytrvalostním závodě v Canmore. »Je toho ještě hodně přede mnou a budu se snažit, aby to bylo výš a výš,« řekla.

Trenérem roku se stal Tomáš Holubec a nadějí dvojnásobná stříbrná medailistka z juniorského mistrovství světa na Slovensku Tereza Voborníková.

Do Síně slávy byli uvedeni »biatlonová máma« Božena Kubíčková, Ján Húska a in memoriam Jana Krkošková a Tereza Hlavsová. Obě zahynuly tragicky v 19 letech - Krkošková byla zavražděna v Brně v roce 1990 a Hlavsová zemřela tři roky po zisku dorosteneckého titulu mistryně světa při autonehodě v roce 2006.