Ilustrační FOTO - Pixabay

Slováci se zadlužují nejrychleji v EU

Tempo růstu zadlužování Slováků i díky regulačním opatřením slovenské centrální banky (NBS) poprvé od roku 2013 zpomalilo, růst úvěrů je ale v zemi stále nejrychlejší v celé Evropské unii.

Informoval o tom člen bankovní rady NBS Vladimír Dvořáček. »Kromě samotných opatření národní banky k tomu (poklesu tempa růstu zadluženosti) přispělo nasycování trhu s úvěry. Naše domácnosti disponují nízkým objemem čistých finančních aktiv, která by mohla představovat jistou rezervu. Tento objem je nejnižší v EU,« řekl Dvořáček.

V průběhu dvou let se tempo růstu spotřebitelských úvěrů na Slovensku letos zmírnilo na 2,9 procenta z předloňských 13,2 %. U úvěrů na bydlení růst zvolnil méně.

Navzdory pomalejšímu zvyšování poskytnutých půjček domácnostem jejich zadluženost dosáhla nového maxima, a to 45 % výkonu slovenské ekonomiky. Za riziko považuje NBS kromě jiného skutečnost, že se zvyšuje zadlužení všech věkových kategorií obyvatel Slovenska.

NBS loni na začátku léta zavedla další opatření s cílem zmírnit nadměrnou zadluženost Slováků. Kromě omezení výše hypotečních úvěrů ve vztahu k hodnotě nemovitosti začal platit i limit na maximální celkový objem půjček dlužníka, a to až na výjimky na úrovni osminásobku jeho čistého ročního příjmu. Podle NBS zpřísňování podmínek poskytování úvěrů přispělo ke snížení rizikovosti nových půjček.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 6 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.