Budova ministerstva průmyslu a obchodu v Praze. FOTO - wikimedia commons

Nová hospodářská strategie

Nová hospodářská strategie České republiky by podle ministra průmyslu Karla Havlíčka (za ANO) měla nasměrovat stát k finální produkci s vyšší přidanou hodnotou.

Vláda začala po 20 letech připravovat hospodářskou politiku státu, která by ho měla vést až do roku 2030, řekl Havlíček na Setkání lídrů průmyslu a exportu v pražské Betlémské kapli. Zástupcům byznysu ji představil poprvé. Jedním z jejích základů bude inovační strategie, která má z Česka vytvořit lídra v umělé inteligenci a inovacích.

Havlíček by chtěl, aby se hospodářská strategie dokončila nejpozději do začátku příštího roku. Plán má ukázat, kam se chce ČR v hospodářství zhruba do roku 2030 dostat.

»Inovační strategie se stane základním pilířem pro budoucnost hospodářské strategie. Bez kvalitní vědy, výzkumu a kvalitního inovačního prostředí nikdy nedocílíme toho, co jsme vždy chtěli, a to je finální produkt s přidanou hodnotou,« řekl Havlíček. Inovační strategii vláda schválila začátkem roku.

Česko musí podle Havlíčka směřovat k tomu, že bude vydělávat a firmy budou mít dobré zisky. Klíčový vládní plán pro hospodářství je podle Havlíčka založen na deseti pilířích od průmyslu a energetiky, přes inovace, surovinovou politiku, dopravní koncepci, až po podporu podnikání i reformu vzdělávání. Není podle Havlíčka jen o tom, co se bude »dělat zítra«, ale musí být schopný fungovat i s jinou vládou.

Na přípravě nyní pracuje Havlíček, premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Vláda si chce přizvat i makroekonomy a zástupce byznysu. Až se shodnou na hlavních oblastech, vznikne podle Havlíčka zhruba dvacetičlenný tým složený z odborníků tuzemského i mezinárodního hospodářství.

Havlíček zmínil i novou značku The Czech Republic: The Country For The Future (Česká republika - země pro budoucnost), prostřednictvím níž by se stát měl prezentovat. Bude i součástí nové komunikační strategie státu a Havlíček řekl, že bude i značkou pro hospodářství.

Havlíček se v diskusi vyjádřil k sankcím EU na obchod s Ruskou federací. »Rusko vnímáme velmi citlivě. Jsme součástí EU, tedy musíme respektovat její názor. Náš pohled je ale eliminace sankcí a snaha o návrat do původního režimu obchodování,« podotkl.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák kritizoval návrhy daňových změn, jako například zvažované zavedení sektorové daně, či nedohodu v návrzích na změny v zákoníku práce. Vysoký nárůst minimální mzdy označil za populismus. Připomněl i výrazný růst průměrné mzdy, za který jsou podle něho odpovědní sociální demokracie a odboráři.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 3 hlasy.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.