Ilustrační FOTO - Pixabay

Dividendy pro zahraniční vlastníky bank

Pětice největších bank působících v České republice sice snižuje výplaty dividend, které posílají svým zahraničním matkám, i tak by ale měly letos poslat do zahraničí zhruba 34 miliard korun (o 3,5 mld. Kč méně než loni).

Informoval o tom analytik BH Securities Štěpán Křeček. Vůbec největší žně měly zahraniční matky v roce 2015, kdy na dividendách inkasovaly přes 54 mld. Kč, uvedl analytik.

V posledních deseti letech neexistuje žádný jasný a jednotící trend v tom, jak tři největší české banky vyplácejí svým akcionářům dividendy, doplnil analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. Jak ČSOB, tak Česká spořitelna a Komerční banka jsou většinově nebo zcela ovládány zahraniční mateřskou společností. Z výročních zpráv těchto bank z posledního desetiletí podle něj plyne, že v krizových letech 2009 až 2011 se jejich matky snažily čelit tehdejší celosvětově náročné situaci vyšším odvodem dividend z české dcery.

Například ČSOB v roce 2011 svému akcionáři, belgické skupině KBC, vyplatila na dividendě takřka 140 procent zisku roku 2010, upozornil Kovanda. V dalších letech se podíl pohyboval v pásmu od 59 do 106 %. Česká spořitelna zase v roce 2010 odvedla podle Kovandy svým akcionářům, v čele s rakouskou Erste Group, 128 % svého zisku za rok 2009. V letech 2011 až 2018 se podíl vyplacené dividendy vůči zisku z předchozího roku pohyboval v pásmu od 33 do 94 %. Komerční banka ve sledovaném období vyplácela na dividendě 53 až 95 % zisku předchozího roku, vypočetl Kovanda.

Klíčové tuzemské banky svoji velmi ziskovou éru zahájily souhrou několika klíčových a pozitivních okolností, připomněl analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal. Banky nebo jejich součásti koupily od státu velmi levně, navíc je od státu získaly s vyčištěným portfoliem úvěrů a k tomu se zárukou, že když se jim nějaký úvěr nebude líbit, mohou ho za 100 % vrátit státu prostřednictvím Konsolidační banky. Bankovní financování bylo navíc v ČR naprosto dominantní, podotkl.

Tyto banky tedy dosud měly podle Dohnala nejlepší představitelné podmínky. Do budoucna se jejich postavení bude jen zhoršovat. Negativně na ně dolehnou snahy levicových stran ve formě bankovní daně nebo bankovního fondu, obchod jim budou nadále ubírat globální firmy jako MasterCard, Visa, Facebook či mnoho menších a teprve vznikajících fintechových společností. Dalším rizikem pro zisky bank v ČR zůstává přechod na euro. Zlaté časy tuzemského bankovnictví jsou podle Dohnala nenávratně pryč.

Bankám a spořitelnám v ČR v roce 2018 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o devět procent na 82,1 mld. Kč. To je podle dat České národní banky nejvíce v historii. Bilanční suma sektoru ke konci roku přesáhla 7,28 bilionu Kč, což je proti konci roku 2017 nárůst o 280 mld. Kč.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 5 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Hlasování
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.