Ilustrační FOTO - Pixabay

Súdán. Junta tvrdí: Jsme ochotni jednat

Súdánská prozatímní vojenská vláda je stále ochotna jednat s opozičními skupinami bez podmínek. Řekl to její šéf plukovník Abdal Fattáh Burhán. V úterý přitom tato vláda vypověděla dosavadní dohody s opozicí a ohlásila, že se do devíti měsíců budou konat volby. Opozice chce pokračovat v demonstracích.

Vojenský zásah proti pondělní demonstraci skončil smrtí desítek lidí. Po dalších střetech v následujících dnech je ze Súdánu jenom za tento týden hlášeno 60 mrtvých, uvedla Reuters. Burhán se vyjádřil u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, který chtěla junta slavit, zatímco opozice vyzvala k oslavám už v úterý.

Oponenti vlády si protesty vynutili v dubnu rezignaci prezidenta Umara Bašíra. U moci je nyní přechodná vojenská rada, jež s oponenty vyjednávala. Nedokázali se ale dohodnout na tom, kdo zemi povede v tříletém přechodném období. V úterý junta jednání přerušila a oznámila, že dál o přechodné vládě jednat nechce. Opozice žádá, aby vojenská rada odstoupila, a v úterý dala najevo, že hodlá v protestech pokračovat. Skupina lékařů, kteří spolupracují s opozicí, uvedla, že při pondělním armádním zásahu bylo zabito 40 lidí, v úterý pak dalších deset a ve středu zemřelo znovu deset lidí.

V Chartúmu jsou mnohé ulice zablokovány kamením, kmeny stromů a pneumatikami. Lidé tyto barikády narychlo postavili v minulých dnech na svou ochranu před silně vyzbrojenými členy zásahových jednotek, které jsou v celé metropoli. Jde o polovojenské oddíly, známé v minulosti jako Džandžauí. Tyto arabské milice jsou spojovány s násilnostmi v severozápadním Dárfúru. Chartúmské ulice byly v úterý většinou prázdné, lidé se báli vycházet. Svědci přes mobilní telefony zachytili vojenské kolony, jak projíždějí městem, odstraňují barikády a střílejí na výstrahu do vzduchu. Súdánka, která nechtěla být jmenována, BBC sdělila, že lidé mají strach, protože se šíří zprávy o krutostech. Její strýc prý viděl vraždu tří mladých mužů. Jsme jako rukojmí, nikdo nemůže ven, řekla a dodala, že je zablokovaný internet. Napětí panuje také v Ummdurmánu, což je druhé největší město Súdánu. Leží přes řeku Nil proti Chartúmu.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.