Ilustrační FOTO - Haló noviny

Úřady musí důsledně hájit české zájmy

Ministerstva financí a místního rozvoje musí důsledně hájit české zájmy. Vyzvala je k tomu v úterý večer Sněmovna po debatě o návrhu auditní zprávy EK ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO).

V případě finanční škody žádá dolní komora o vyvození odpovědnosti vůči viníkům. Poslanci tak vyhověli požadavku SPD. Piráti, ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN neprosadili výzvu vládě, aby zajistila okamžité přerušení vyplácení nenárokových dotací z unijních programů EU firmám z někdejší Babišovy skupiny Agrofert. Návrh nepodpořili poslanci ANO, SPD, ČSSD, KSČM a někteří nezařazení. Dolní komora odmítla i další návrhy pěti opozičních stran. Patřila k nim výzva kabinetu, aby zajistil zpracování odpovědi Evropské komisi objektivním, nestranným a transparentním způsobem a aby odpověď před odesláním projednal sněmovní evropský výbor. Sněmovna zamítla i žádost o seznam všech dotací, veřejných podpor a zakázek a investičních pobídek, které získaly společnosti ze skupiny Agrofert od předloňského února.

Hnutí ANO uspělo s návrhem, vyzývajícím vládu, aby Sněmovně do konce srpna předložila zprávu o všech vracených unijních dotacích od vstupu ČR do EU a informaci o tom, jaké kroky učinily české orgány vůči osobám, které tyto korekce zavinily. Babiš v úvodu jednání mluvil o 35 miliardách korun. Kritickým projevům opozičních poslanců už ministerský předseda nenaslouchal, omluvil se z pracovních důvodů.

Bez ověřeného překladu zprávy EK jde jen o politickou hru

»Připadá nám absurdní, když se tady někteří z nás zlobí, že neprošel návrh, požadavek vyšetřit věci objektivně, nestranně a nezávisle. Jako kdyby všechny vlády dosud pracovaly neobjektivně, stranně a závisle a až teď, jakýmsi osvícením, se má konečně postupovat objektivně, nestranně a nezávisle. Osobně jsem přesvědčen o tom, a také jsme to vyjádřili podporou některých bodů usnesení, že když už, tak padni, komu padni. To znamená od našeho vstupu do EU, a když už, tak objektivně, nestranně a nezávisle bude možno postupovat až v okamžiku, kdy na patřičná místa, do výborů, vlády, na ministerstva doputuje plné oficiální znění v ověřeném českém překladu,« řekl k tomu předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik. Do té doby jde podle jeho názoru o spekulace a  politickou hru víc než o to, aby se objektivně, nestranně a nezávisle ověřily věci, které ve Sněmovně létají vzduchem jako zpochybněné. »Než přijde oficiální český a ověřený překlad jenom hrajeme politicky,« dodal.

Klub KSČM podpořil podle Kováčika ty části návrhu usnesení, které v dané chvíli považoval za aktuální. Komunisté nenavrhovali zvláštní usnesení, protože to považovali za předčasné.

Návrh auditní zprávy, který před víkendem zveřejnila média, uvádí, že Babiš má na Agrofert dál vliv a současně má jako premiér vliv i na použití unijních peněz. ČR proto hrozí, že by mohla podle předběžné zprávy vracet do unijního rozpočtu asi kolem 450 milionů korun dotací, které Agrofert čerpal.

(ku, jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 19 hlasů.

(ku, jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


ferdaholub
2019-06-06 15:24
Ano. Padni komu padni a to na základě důkladných prověření všech,
ale všech případů, kterých se i v nejmenším dotkly všechny do
jednoho případy privatizací, ale také rozpad Československa.A rovněž
všechny zdůvodněné případy ze kterých do koruny vznikl dosavadní
dluh státu.To ale by musely již být vypracované projekty na výstavby
velkokapacitních zařízení státu pro náležité výkony trestů.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.