Prezident-diktátor Recep Tayyip Erdogan. FOTO - Haló noviny

Turecko drtí i jen náznaky demokracie

Jakýkoli náznak demokracie je v Turecku rozdrcen, řekla na literárním festivalu ve walesském městě Hay-on-Wye nejčtenější turecká spisovatelka Elif Shafaková. Ta nyní žije v Británii a jako autorka používá anglickou verzi svého tureckého jména Safaková.

Mezinárodní komunitu vyzvala k projevu podpory tureckým novinářům, akademikům a spisovatelům, napsal The Observer, tedy nedělní vydání deníku The Guardian.

»Turecko je dnes největší věznitel novinářů,« řekla Shafaková na festivalu. »Lehké to tam nemají ani akademici. Tisíce lidí ztratily práci jen kvůli tomu, že podepsali mírovou petici,« dodala autorka. List Politico ji v roce 2017 zařadil mezi 12 lidí, kteří mohou učinit svět lepším.

The Guardian považuje Shafakovou za nejvýraznější osobnost, která dosud o vlně perzekucí tureckých intelektuálů promluvila. Minulý týden byl zatčen spisovatel Abdullah Sevki kvůli tomu, že v jeho knize publikované roku 2013 pedofil popisuje sexuální zneužití dítěte. Zatčen byl také autorův nakladatel a turecká asociace advokátů - jeden z mnoha žalobců - veřejně požádala, ať je dvojice souzena za zneužívání dětí a podněcování k trestnému činu…

Shafaková na festivalu uvedla, že prokuratura se podobně zabývá jejími dvěma díly. Po vydání jejího posledního románu 10 Minutes, 38 Seconds in this Strange World (10 minut, 38 sekund v tomto podivném světě), v němž líčí poslední chvíle zavražděné prostitutky, se autorka musela vypořádat s »tisíci boty a trolly«, které ministerstvo spravedlnosti a prokuraturu vyzývaly, ať kvůli »urážlivému« dílu skončí u soudu.

V roce 2006 čelila Shafaková obviněním z urážky Turků kvůli své knize o masakru Arménů za 1. světové války, ještě za osmanské říše. Autorka byla obviněna na základě článku 301 trestního zákoníku, který hovoří o »hanění národní identity«, jehož změnu požadovala po zahájení vstupních rozhovorů v roce 2005 Evropská unie. Soud autorku nakonec osvobodil.

Turecko »jde zpět omračující rychlostí, všechny náznaky demokracie jsou drceny«, shrnula spisovatelka.

Pětina občanů šikanována

A skutečně. Turecko vloni podle ČTK vyšetřovalo už téměř pětinu svých občanů, proti stavu v roce 2011 je to nárůst o více než 50 %. Informoval o tom proislámský deník Milli Gazete. Příčinu nárůstu list neuvádí, je ale pravděpodobné, že k němu svým dílem přispěla kontroverzní bezpečnostní opatření po režimem zinscenovaném pokusu o puč z léta 2016.

Vloni bylo v Turecku podle ministerstva spravedlnosti vyšetřováno 13 milionů lidí, což představovalo 19,6 % populace. Ještě v roce 2011 to bylo 8,2 milionu obyvatel.

Prezident-diktátor Recep Tayyip Erdogan minulý týden představil další kolo tzv. právních reforem. Podle Erdogana to potvrzuje plán země stát se členem Evropské unie… Brusel krátce předtím ve výroční zprávě konstatoval, že v Turecku se zhoršila nezávislost soudnictví i možnosti svobody projevu, a že se země dál vzdaluje Evropské unii. Přístupové rozhovory kvůli situaci v Turecku váznou už téměř rok. Podle Ankary je kritika Evropské komise v některých bodech údajně nespravedlivá a přehnaná.

V prosinci ale čekalo na proces v tureckých vězeních zhruba 57 000 lidí, mnozí z nich si ani nevyslechli žalobu…

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.5, celkem 2 hlasy.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.