Ilustrační FOTO - Pixabay

Vízum do USA? Skutečná operace Velký bratr

Téměř všichni žadatelé o víza do Spojených států budou muset na základě nových pravidel poskytnout tamním úřadům informace o svých uživatelských jménech na sociálních sítích, e-mailových adresách či telefonní čísla.

S odvoláním na americké ministerstvo zahraničí o tom minulý týden informovala agentura AP. Podle odhadu by se mohlo nové opatření dotknout ročně až 14,7 milionu lidí.

Americké úřady chtějí v budoucnu zjišťovat detailní informace o tom, jak se žadatelé o víza chovají na internetu a zejména na sociálních sítích jako jsou Facebook, Instagram, LinkedIn, Reddit či YouTube. Informace o svých účtech na těchto sítích spolu s e-mailovými adresami a telefonními čísly budou muset lidé udávat za posledních pět let!

Ilustrační FOTO - Pixabay

Nové opatření by se mělo dotknout hlavně všech, kteří do Spojených států zamíří za prací či studiem. Výjimku dostanou pouze žadatelé o diplomatická a další úřední víza.

Dosud nyní požadované informace musely uvádět jen osoby, které podléhaly zvláštnímu prověřování, například lidé, kteří cestovali z oblastí ovládaných teroristickými organizacemi. Dosud do této kategorie spadalo podle ČTK zhruba 65 000 žadatelů o víza ročně.

Administrativa kontroverzního prezidenta Donalda Trumpa poprvé rozšíření seznamu informací požadovaných v žádostech o víza navrhla již v březnu loňského roku. Americká unie občanských práv (ACLU) už tehdy záměr kritizovala.

»Lidé se teď budou muset ptát, zda něco z toho, co napíší online, nebude špatně pochopeno nebo špatně vyloženo vládními úředníky,« uvedla tehdy zástupkyně ACLU Hina Šamsiová. »Existuje tu také reálné nebezpečí, že scanování sociálních sítí nespravedlivě zasáhne zejména žadatele z muslimských zemí, kterým pak budou jejich žádosti diskriminačně zamítány,« dodala. A o to ostatně jde nejspíš…

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 6 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


pleningeri
2019-06-07 15:57
Co brání EU i ČR požadovat totéž od občanů USA? Podřízenost či
rovnou lokajství americké administrativě? Alespoň by si Amíci
uvědomili, že celý svět jim ještě nepatří.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.