Insolvence západních firem poroste

Navzdory stále mírně rostoucí ekonomice ve většině zemí západní a severní Evropy by měl počet insolvencí tamních firem letos a v příštím roce růst. Na vině je hlavně klesající export a nejistota na politické scéně spojená s odchodem Británie z EU, vyplývá ze studie pojišťovny pohledávek Atradius.

V předchozích letech počet insolvencí ve většině zemí západní Evropy klesal. Nejvyšší nárůst úpadků společností se letos předpokládá v Itálii (o šest procent), za čímž stojí tamní politická nestabilita, pomalé tempo reforem nebo tradičně horší platební morálka místních firem, která snižuje důvěru partnerů. Naopak pozitivní vývoj se očekává ve Španělsku, kde jako v jedné z mála zemí by měl počet insolvencí klesnout až o pět procent.

Negativní vývoj počtu insolvencí se v letošním roce očekává především v zemích se silným exportem do Británie. Zhruba dvouprocentní nárůst počtu platebních neschopností zaznamená letos Irsko. Nejvíce zasaženy budou strojírenství a potravinářství, které mají v Británii největší odbytiště. Zpomalení růstu ekonomiky spolu s nárůstem počtu insolvencí zasáhne i Belgii, pro kterou je Británie jedním z největších exportních trhů. »V případě samotné Velké Británie očekáváme pro rok 2019 opětovný nárůst úpadků společností, a to až o sedm procent,« uvedla ředitelka pojišťovny Atradius Markéta Stržínková. »Na toto číslo se ovšem můžeme dostat v případě, že se odchod Spojeného království z EU uskuteční na základě dohody a následného přechodného období, nikoli tzv. divokou cestou. Důvodem nárůstu insolvencí je hlavně nejistota, ve které velké společnosti pozastavují plánované investice, což negativně ovlivňuje menší firmy, které stojí níže v zásobovacím řetězci,« dodala.

»Úder kladivem« pro velšskou ekonomiku

Americká automobilka Ford Motor v příštím roce uzavře jednu ze svých dvou továren na výrobu motorů v Británii. Uvedli to podle odborů zástupci firmy. Opatření se týká závodu ve velšském Bridgendu, který zaměstnává kolem 1700 lidí, napsala agentura AP. Jeff Beck z odborového svazu GMB uzavření závodu označil za »skutečný úder kladivem pro velšskou ekonomiku a komunitu v Bridgendu«. »Rozhodnutí Fordu uzavřít v roce 2020 továrnu na výrobu motorů v Bridgendu je groteskním aktem ekonomické zrady,« uvedl šéf největšího britského odborového svazu Unite Len McCluskey. »Budeme tomuto uzavření bránit ze všech sil,« dodal. Zároveň vyzval velšskou i britskou vládu, aby se ke snaze o záchranu továrny připojily.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.6, celkem 9 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.