FOTO - internet

Odvolací soud se po téměř třech letech vrátí k Rathově kauze

Vrchní soud v Praze začne v pondělí projednávat odvolání podaná v první části korupčního případu bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Někdejší politik dostal loni v červnu nepravomocný trest 8,5 roku vězení za přijímání úplatků za zmanipulovaná výběrová řízení na získání zakázek Středočeského kraje. O rok nižší trest dostala někdejší ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová a její manžel Petr, kteří podle spisu machinace s tendry organizovali. Všichni se odvolali. Rath ČTK napsal, že v pondělí k soudu přijde.

Pražský vrchní soud se bude případem zabývat již podruhé. Stejný verdikt z roku 2015 zrušil kvůli použití odposlechů, Nejvyšší soud však následně uvedl, že je lze použít jako důkaz. Jednání naplánoval odvolací senát na 11 dní. Bude se konat v největší jednací síni - v kauze vystupuje 11 obžalovaných, účastní se ho značný počet advokátů a je mediálně sledovaný.

Senát povede podle informací z justičního serveru stejně jako poprvé soudce Pavel Zelenka, referentkou bude Kateřina Korečková. Po přednesu odvolání plánují soudci podle mluvčí soudu Simony Heranové doplnit dokazování. Na další týden předvolali i další svědky.

Soudy se kauzou zabývají od roku 2013. Její první větev se týká údajně zmanipulovaných zakázek na opravy zámku v Buštěhradě na Kladensku či budovy gymnázia v Hostivici a na modernizaci středočeských nemocnic. Za zajištění vítězství v tendrech brali podle obžaloby Kottovi s Rathem úplatky, o které se dělili. Převzít podle spisu stihli 38 milionů korun, pak je zatkla policie. Součástí jejich zatím nepravomocného trestu je i propadnutí majetku za desítky milionů korun.

Spolu s Rathem a Kottovými v první části případu vystupují tehdejší manažeři stavebních a zdravotnických firem, které zakázky získávaly. V případu figuruje také podnikatelka Lucia Novanská, jejíž firma tendry pro kraj organizovala. Soud jim udělil nepodmíněné i podmíněné tresty vězení. S tříletou podmínkou odešla podnikatelka Ivana Salačová, jejíž výpověď posloužila jako klíčový důkaz. Žena se ke korupci přiznala a popsala, jak systém ovlivňování zakázek vypadal.

Krajský soud v Praze se nyní zabývá také druhou větví případu, která se týká dalších údajně zmanipulovaných zakázek. V této části čelí obžalobě kromě Ratha a Kottových například vysocí manažeři Metrostavu. Státní zastupitelství stíhá i firmy. Hlavní líčení začalo v lednu a je prozatím naplánováno do konce října. Soud zatím vyslechl obžalované a přehrával odposlechy. Na výpovědi svědků doposud nedošlo.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 4 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


mira.ben
2019-06-09 18:53
pleningeri: A to ho nějak omlouvá? Ještě řekněte, že ve skutečnosti
se jednalo skutečně jen o sedmičku vína a těch sedm milionů mu tak
nachystal Nečas s Kalouskem...
pleningeri
2019-06-09 18:27
Pamatuji vystoupení Davida Ratha ve Sněmovně. Bil Modré straky i
(s)TOPku tak dlouho po hlavě až mu dali přezdívku "kraken".
No tak si na něj potom počkali ...
hajek.jiri51
2019-06-09 15:36
Je to přímo k smíchu. Nebo spíš k pláči. To jak si jeden gauner
přistižený in flagranti dokáže ohýbat justiční systém. Ten je
absolutně bezzubý. Anebo zkorumpovaný? Odkud bere Rath prostředky na
drahé advokáty? A drzost veřejně působit? Je to dokonalá vizitka
současného systému,
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.