Ještě jedno ohlédnutí za eurovolbami

Máme za sebou nedávno skončené volby do Evropského parlamentu. Vítězem se stalo Babišovo hnutí ANO, jež obdrželo 21,18 procenta hlasů, za což získalo šest mandátů. Na druhém místě se umístila ODS se ziskem 14,54 procenta (čtyři mandáty). Bronzová příčka pak připadla Pirátům, jež volilo 13,65 procenta hlasujících občanů (tři europoslanci). KSČM získala 6,94 procenta, za což jí připadl jeden mandát. Staronovou komunistickou europoslankyní se tak stala osmatřicetiletá Kateřina Konečná.

Můžeme spekulovat a polemizovat, zda je tento volební výsledek pro komunisty porážkou, či výsledkem ještě ucházejícím. A zde bych uvedl pár čísel, která si zaslouží v této komparaci objevit. K letošním evropským volbám dorazilo 28,72 procenta právoplatných voličů. V roce 2014 dosáhla volební účast 18,2 procenta, což nám tehdy v celkovém pořadí vyneslo 10,98 procenta. Znamená to tedy, že čím vyšší je volební účast, tím větších úspěchů dosahují strany typu Andrejem Babišem vlastněného hnutí ANO.

Uveďme další zajímavá čísla: před pěti lety KSČM do europarlamentu volilo celkem 166 478 lidí. Letos to bylo 164 624 hlasů. Pokud se na výsledek podíváme optikou těchto údajů, zjistíme, že to vlastně propadák nebyl. Naše strana tak ztratila pouze 1854 hlasů.

Pokud nahlédneme na procenta, jež Komunistická strana Čech a Moravy obdržela v Jihočeském kraji, dovolím si zmínit Slavonice. V tomto městě jsme ve volbách do EU zvítězili, přičemž volební výsledek čítal 18,33 procenta. Také v okolních jihočeských městech si KSČM vedla poměrně dobře, přičemž na Jindřichohradecku jsme dosáhli výsledku 8,63 procenta, v celém Jihočeském kraji potom 7,79 procenta. Můj optimismus, který jsem před volbami sdílel, zůstal konzistentní. Je třeba si uvědomit, že jsme se stali jedinou českou levicovou stranou, která bude mít v Bruselu své zastoupení. A na tom je třeba stavět. Sociální demokracie totiž nedokázala svůj propad zastavit a její preference se podobají jarnímu sluncem rozbředlému sněhu. Volby nedopadly nikterak oslnivě, ale propadákem se rozhodně nestaly.

Musíme tak nadále pokračovat v našem postupu, neboť – jak vidno – je mezi lidmi o politiku KSČM stále zájem. Příští rok v dubnu nás čeká sjezd v Brně, na němž budeme skládat účty. Na podzim 2020 se pak uskuteční krajské a senátní volby. Zejména v krajích se můžeme vrátit k nedávným úspěšným volebním výsledkům, umocněným koalicemi KSČM s ČSSD, jež vznikly po volbách do krajů v roce 2012. Věřím, že se nám společnými silami podaří stranu navrátit tam, kam patří.

Radek NEJEZCHLEB, předseda OV KSČM Jindřichův Hradec


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.2, celkem 26 hlasů.

Radek NEJEZCHLEB

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2019-06-15 00:31
Debakl, pohroma, katastrofa.
miki.13
2019-06-11 20:19
Ano pokračujte ve vašem postupu soudruzi., jděte do p.....
donald.kaczerowski
2019-06-11 17:42
Snaha komunistů vydávat ztrátu dvou mandátů za výhru mi připomněla
prastarý vtip: Závodili Kennedy a Chruščov a Kennedy vyhrál. Agentura
TASS napsala: Chruščov obsadil druhé místo, skvělý úspěch SSSR.
Kennedy skončil předposlední...
svaty_vaclav
2019-06-10 12:04
velkymaxmilian – nelžete, nepřepisujte a nepište jak se vám to hodí,
jak je u vás zvykem. 7.3.2019 jste si našel podle vašeho tvrzení,
Partičku stejných havlistických hospodských troubů jako jste vy sám
velkymaxmilian a vyškleboval jste se a posmíval se nad německými
plynovými komorami Osvětim, které zplodil německý kapitalismus, to
může jen polonacistické hovádko vašeho ražení a vám podobní.
Takové prasátko se jen tak nenajde. Tak ať vám za ty německé
koncentráky ty panáky od vám podobných troubů chutnají, jak jste se
tady chlubil že je od nich dostáváte.
velkymaxmilian
2019-06-10 11:53
Pan předseda OV KSČM JH by si mohl podat ruce s reportérem, který je
nadšen z čestné branky za stavu 0:5, asi tak. Předpokládám, že autor
zná "taje" trojčlenky. Nemělo by mu činit problém
dopočítat se kolik málo procent (účasti voličů) chybělo k propadu
pod pět procent a tím žádnému mandátu...
Hlasování
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.