FOTO - pixabay

Na Kamenném vrchu nejsou lidi

Louku se vzácnými konikleci v přírodní rezervaci Kamenný vrch v Brně čeká v polovině června každoroční ruční sečení. Posekanou trávu je ale potřeba shrabat a odnést a dobrovolníků, kteří po »kosácích« přijdou, rok od roku ubývá. Ekologické sdružení Rezekvítek, které se o Kamenný vrch stará, proto shání nové.

Kamenný vrch je jednou z mála typických stepních oblastí v republice, rezervací byl vyhlášen právě kvůli velkému množství konikleců velkokvětých, které tam rostou. Na 12 hektarech jich podle ekologů na jaře vykvétá kolem 50 000, což k návštěvě lokality přiláká mnoho lidí. Před létem je ale třeba louku posekat.

»Každoročně se na akci ráno sejdou krojovaní kosáci, část plochy ručně posekají. Další plocha se dělá křovinořezy. Je ale potřeba to také shrabat a odnést, vybízíme proto veřejnost, aby také přiložila ruku k dílu,« uvedla ředitelka sdružení Tereza Žižková.

Dobrovolníků totiž ubývá. Ještě před léty podle Žižkové dorazilo i 30 až 40 lidí, loni přišlo na hrabání do deseti. »V podstatě jsou to teď jen členové Rezekvítku a několik lidí z veřejnosti,« uvedla Žižková.

Letos se bude louka kosit 22. června. Dobrovolníky chtějí ekologové letos přilákat i na menší doprovodný program pro děti. »Přichystáme pro ně i takovou doplňkovou aktivitu, půjde o stanoviště se zábavnými a poučnými aktivitami, které si budou moci projít,« uvedla ředitelka.

Přírodní rezervace Kamenný vrch loni slavila 40 let od vyhlášení, stalo se tak v roce 1978. Kromě konikleců velkokvětých v lokalitě rostou i další ohrožené druhy, například černohlávek velkokvětý, dřín obecný, len tenkolistý nebo violka písečná. V rezervaci se začíná rozšiřovat také koniklec luční.

(zku)

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 11 hlasů.

(zku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Hlasování
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.