Prezident Volodymyr Zelenskyj. Ilustrační foto - wikimedia commons

Opilí policisté zabili kluka

Ukrajinská policie minulý týden zatkla dva své příslušníky obviněné z toho, že omylem zabili pětiletého chlapce, když v opilosti stříleli do plechovek na dvoře obytného domu. Případ vyvolal protesty ukrajinské veřejnosti, která žádá demisi ministra vnitra, informovala ČTK.

Chlapec Kyrylo Tljavov byl minulý týden převezen se střelným poraněním hlavy do nemocnice, kde podle ukrajinských médií musel pět hodin čekat na zákrok chirurga. Zraněním podlehl v pondělí 3. června večer. Jeho smrt o den později vyvolala před ministerstvem vnitra protesty aktivistů, kteří zapalovali svíčky, přinášeli dětské hračky a vyvěsili transparenty »Policie zabíjí lidi«.

Aktivisté na sociálních sítích pak svolali další protest, na němž požadovali rezignaci ministra vnitra Arsena Avakova, který se dlouho k případu nevyjádřil.

V důsledku neštěstí, které se stalo ve městě Perejaslav-Chmelnyckyj asi 80 kilometrů od Kyjeva, rezignoval šéf policie Kyjevské oblasti. Požádal zároveň pateticky, aby byl převelen na Donbas, kde ukrajinská armáda vede ozbrojený boj s proruskými povstalci.

»Chci vás jako prezident a otec ujistit, že udělám vše, aby byli viníci spravedlivě potrestáni,« uvedl na své facebookové stránce prezident Volodymyr Zelenskyj. »Žádné úlevy. Žádné snahy věc zakrýt. Tato tragédie se musí stát výstrahou. Ti, co se mají starat o bezpečnost občanů, by si měli uvědomit svou zodpovědnost.«

Vyšetřovatelé poblíž chlapcova domu nalezli patrony, plechovky a další předměty, na něž policisté v opilosti stříleli. Advokát jednoho z obviněných policistů televizi 112 řekl, že je příliš brzy ukázat na viníka. »Nikdo toho pětiletého chlapce nechtěl zabít,« dodal.

Chování ukrajinské policie bylo i dříve důvodem k masovým demonstracím. V roce 2012 lidé protestovali proti policistům obviněným z toho, že pomáhali krýt znásilnění a vraždu 18leté dívky, neboť rodiče pachatele měli konexe v politice…

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 6 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.