MiG-29. FOTO - wikimedia commons

Srbové obnovili brannou výchovu

Srbsko po téměř 30 letech obnovilo brannou výchovu na středních školách. S odvoláním na sdělení ministerstva obrany o tom informovala srbská tisková agentura Tanjug.

Po 27 letech od svého zrušení se nedávno na jednom z bělehradských gymnázií uskutečnilo školení branné výchovy. V budoucnu se žáci mají dozvědět více o srbské armádě, úloze občanů při obraně vlasti či v době živelních pohrom, nebo také o právech a povinnostech v době stanného práva. Na rozdíl od dob jugoslávského socialismu mají mít branná školení výlučně informativní charakter.

»Zpracováváme asi deset témat, která by měli mladí lidé znát na prahu dospělosti lépe, než je tomu dosud. Všechno je to látka, která byla ve vzdělávacím systému svého času neospravedlnitelně zanedbávána. Nyní se vrací mezi žáky,« řekl armádní školitel, plukovník Dragan Stojčič.

Branná výchova byla v Srbsku povinná v dobách bývalé Jugoslávie až do roku 1992. V roce 2011 zrušila srbská vláda i povinnou vojenskou službu. V roce 2007 pak země vyhlásila vojenskou neutralitu.

Podle agentury Reuters v letošním rozpočtu vyčlenilo Srbsko na svou čtyřicetitisícovou armádu 907 milionu dolarů (přes 20 miliard Kč), což představuje 1,75 % celkových státních výdajů. Je to o 203 milionů dolarů (asi 4,5 miliardy Kč) více než v roce 2018. Vloni Bělehrad podle ČTK posílil zejména letectvo, které obdrželo deset stíhaček MiG-29 od Ruska a Běloruska, a rovněž pořídil devět bojových vrtulníků H145M od výrobce Airbus.

Srbsko vede závody ve zbrojení se sousedním postfašistickým Chorvatskem, které je členem útočného vojenského paktu NATO. Záhřebu se nedávno nepodařilo dotáhnout do konce nákup 12 použitých stíhaček F-16 od Izraele.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 10 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.