Ilustrační FOTO - Haló noviny

KLDR se zlobí

Severokorejská státní média vyzvala Spojené státy, aby ukončily svou nepřátelskou politiku vůči KLDR, jinak se dohody dosažené 12. června 2018 na historickém summitu v Singapuru stanou pouhým cárem papíru – i proto, že USA se vyhýbají jejímu naplňování.

Ano, od první schůzky amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem uplyne 12. června přesně rok. Podle bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona je konání dalšího summitu možné, záleží to ale na Pchjongjangu.

Prohlášení severokorejské oficiální tiskové agentury KCNA, které následuje po obdobném varování z minulého týdne, odráží napětí ve vztazích mezi Pchjongjangem a Washingtonem po druhém summitu Kima a Trumpa v únoru ve vietnamské metropoli Hanoji. Tato schůzka skončila předčasně a bez dohody.

Washington po únorovém setkání obvinil Pchjongjang, že požadoval v podstatě zrušení všech sankcí, které na něj byly uvaleny za jeho jaderné a raketové testy, výměnou za pouhé částečné odzbrojení. KLDR naopak uvedla, že žádala zmírnění sankcí, za což nabízela uzavření veškerých zařízení ve svém hlavním jaderném komplexu v Jongbjonu.

»Arogantní jednostranná americká politika nikdy nebude fungovat ve vztahu k Severní Koreji, která si cení své suverenity,« napsala agentura KCNA.

Ve společném prohlášení ze Singapuru se KLDR zavázala spolupracovat s USA na likvidaci jaderných zbraní na Korejském poloostrově výměnou za bezpečnostní záruky a zrušení sankcí ze strany Washingtonu.

Japonská tisková agentura Kjódó uvedla, že Severní Korea na poslední chvíli zrušila připomínkovou akci, která se měla konat v místě prvního setkání Trumpa s Kimem v hotelu Capella na singapurském ostrově Sentosa. Ceremoniál měl podle ČTK kromě jiného zahrnovat slavnostní odhalení pamětní desky, která byla v hotelu instalována již před několika měsíci.

Mluvčí americké ambasády Camille Dawsonová podle listu Straits Times prohlásila, že USA nemají v plánu si summit nijak připomínat.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 11 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.