Ilustrační FOTO - Haló noviny

Ignorují Kongres

Advokáti Bílého domu v pondělí požádali odvolací soud, aby zrušil květnový soudní verdikt nařizující firmě Mazars LLP, aby povolila Kongresu nahlédnout do finančních záznamů prezidenta Donalda Trumpa.

Podle laciné výmluvy právníků prezidentské kanceláře je žádost poslanců o kontrolu prezidentových financí neopodstatněná.

Washingtonský soud dal 20. května za pravdu výboru Sněmovny reprezentantů pro dohled a reformu, který chce do Trumpových finančních záznamů nahlédnout. Jde o finanční výkazy prezidenta a několika jeho firem za posledních osm let. Soud rozhodl, že Bílý dům nemůže sněmovní obsílku blokovat. Podle Trumpových právníků ale obsílka Sněmovny reprezentantů přesahuje vyšetřovací pravomoci Kongresu. Je tak jasné, že Trump nemá čisté svědomí!

Žádost odvolacímu soudu je dalším z řady právních kroků, které vyhrocují konflikt mezi Sněmovnou reprezentantů, ovládanou demokraty, a Bílým domem. Trump s Kongresem odmítá spolupracovat v řadě vyšetřovaných kauz, které se týkají jeho daňových přiznání, bezpečnostních prověrek jeho dětí nebo obchodních aktivit prezidentova washingtonského hotelu.

Samostatnou kauzou je podle ČTK rozsáhlé prošetřování prezidentových skutků, jimiž podle demokratů mařil vyšetřování údajného ruského vlivu na americké prezidentské volby.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Hlasování
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.