FOTO - pixabay

Brazilská vláda prý prověří sama sebe

Brazilská krajně pravicová vláda prý prověří, zda někdejší soudce a současný ministr spravedlnosti Sergio Moro účelově (ne)ovlivňoval velkou korupční kauzu v neprospěch bývalého levicového prezidenta Luize Inácia Luly da Silvy, favorita loňských prezidentských voleb.

Informovala o tom v úterý brazilská média, která věnují značnou pozornost Morově komunikaci s vyšetřovateli, jež v neděli pronikla na veřejnost.

Ke zprávám, které si Moro prostřednictvím internetové služby Telegram vyměňoval s vyšetřujícím prokurátorem Deltanem Dallagnolem, se dostal zpravodajský server The Intercept. Podle něj Moro dával prokurátorovi instrukce, jak mají jeho lidé postupovat, aby bylo možné Lulu odsoudit. Takový postup brazilské zákony podle ČTK zakazují.

Ze zpráv je podle serveru patrné, že se Moro snažil zabránit tomu, aby Lula jako kandidát své Strany pracujících (PT) vyhrál loňské prezidentské volby. V nich nakonec jen díky Lulově absenci uspěl krajně pravicový kandidát Jair Bolsonaro, který si soudce rozplétajícího velkou korupční kauzu známou jako Lava Jato (Automyčka) vybral za ministra spravedlnosti…

»Je třeba prověřit, jestli nebyl spáchán případný prohřešek, zvláště pokud se týká porušení zásad soudce a prokurátora, rovného přístupu k oběma stranám a zákazu politicko-stranického jednání,« uvádí se podle agentury EFE ve zdůvodnění podnětu k vyšetření Morových prohřešků. Na starosti je bude mít ministerstvo, které dohlíží na činnost vládních úřadů a justice, což je samo o sobě poněkud úsměvné. Lze totiž pochybovat, že by si kapři dobrovolně vypustili svůj rybník!

Lula byl ve vykonstruovaném procesu odsouzen ke 12 letům za korupci kvůli tomu, že jako úplatek od stavební firmy OAS prý dostal luxusní byt. Sám Lula, proti němuž je vedeno pro jistotu více soudních řízení, vždy označoval obvinění za politicky motivovaná.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(rj)
Hlasování
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.