Reklama

AKK: Čína není nepřítelem

Čína není nepřítelem, ale ekonomickým rivalem. Včera to na německo-americké konferenci GACON, kterou pořádají nevládní a neziskové organizace Americká rada pro Německo (ACG) a Atlantický most, prohlásila šéfka německé vládní konzervativní strany CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová (AKK).

Podle jejího názoru by Německo a Spojené státy měly k Číně zaujmout společný postoj. AKK, která vloni v prosinci po 18 letech nahradila v čele CDU kancléřku Angelu Merkelovou, je podle ČTK přesvědčená, že USA musí Evropě vedle reakce na rostoucí čínský vliv pomoci i s ochranou světového klimatu.

Dodala přitom trefně, že spravedlivé sdílení břemene se netýká jen vojenských výdajů. Narážela tak na požadavek kontroverzního amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby členské země paktu NATO včetně Německa odváděly na obranu nejméně dvě procenta HDP.

»Otázka spravedlivého sdílení břemen je velice důležitá,« řekla. »Není to (ale) jen o výdajových cílech NATO, je to o spolehlivosti,« dodala. Podle agentury Reuters se tak přidala k dalším politikům, kteří vyjadřují pochybnosti nad Trumpovou spolehlivostí v přístupu k Evropě.

Trumpův postoj k řadě mezinárodních otázek, například ke zmíněné ochraně klimatu, kterou prezident nechce upřednostňovat na úkor amerického hospodářství, se od evropského pohledu zásadně liší.

Washington s Bruselem nemají stejný názor ani na Írán. Zatímco USA odstoupily od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu z roku 2015 a obnovily protiíránské sankce, Evropská unie na dodržování dohody naštěstí zatím trvá.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.9, celkem 10 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama