FOTO - pixabay

Íránci hodlají Japonci otevřít oči

Konzervativní íránský list včera před návštěvou japonského premiéra na přední straně otiskl obrázek výbuchu atomové bomby v narážce na blízké americko-japonské vztahy. Šinzó Abe včera zahájil dvoudenní návštěvu Íránu. Jde o první cestu předsedy japonské vlády do této země za čtyři desetiletí.

Deník Farhíchtegán (Vzdělaní) obrázek opatřil titulkem: »Jak můžete věřit válečnému zločinci, pane Abe?«. Nápis byl v perštině i angličtině. Obrázek odkazoval na svržení amerických jaderných bomb na japonská města Hirošima a Nagasaki v srpnu 1945. Vzápětí se stejná přední strana objevila i v řadě dalších íránských konzervativních listů.

Íránská agentura Fars přinesla informaci, že k teheránskému mezinárodnímu letišti přišly desítky konzervativních studentů, aby protestovaly proti ohlášenému účelu Abeho cesty. Premiér se nabídl jako prostředník k uklidnění napětí mezi USA a Íránem. Studenti přinesli transparenty s nápisy ve fársí a japonštině a s výsměchem vůči japonskému politikovi, který chce vystupovat jako zástupce USA. »Je zbytečné se snažit o zprostředkování jednání mezi USA a Íránem. Je-li to smysl této cesty, pak bude neúspěšná,« citovala Fars demonstranty.

Včera Abe jednal s prezidentem Hasanem Rúháním, dnes dopoledne ho přijme duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Zatímco Rúhání dává najevo, že by proti jednání s USA nebyl za určitých okolností, Chameneí to podle ČTK vylučuje.

Americko-íránské vztahy se zase vyostřily v uplynulém roce, kdy kontroverzní americký prezident Donald Trump oznámil, že USA odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015 a vzápětí Washington zavedl proti Íránu nové sankce. Evropa naopak stojí za Íránem a snaží se nové zákeřné sankce USA obejít.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 14 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.