FOTO - pixabay

V Indii strach z viru nipah

V Indii se po roce obnovil strach z viru nipah, který tam vloni zabil 17 lidí. Nákaza se nyní prokázala u 23letého studenta, čtyři další lidé měli zkraje měsíce symptomy odpovídající těm, jaké způsobuje nipah. Není proti němu žádná vakcína, na lidi se přenáší ze zvířat, například netopýrů či prasat.

Nakažený student je v jihoindickém státě Kérala. Tamní ministr zdravotnictví podle ČTK oznámil, že čtyři lidé vykazují symptomy onemocnění a stav 80 dalších, z nichž někteří byli v kontaktu s nemocným studentem, se monitoruje. Ve zdravotnických zařízeních v celém státě byla zřízena izolovaná oddělení pro případné nemocné. Vloni se v Kérale virem nakazilo 19 lidí.

Indický ministr zdravotnictví řekl, že národní zdravotnické úřady začaly vyhledávat nakažené netopýry. Důvody k panice ale podle něj nejsou.

Virus nipah nese jméno malajsijské vesnice Nipah, kde zabíjel poprvé koncem 90. let. Ze 300 nakažených tam třetina zemřela.

Nipah může způsobit zánět mozku. Nemocní trpí zpravidla vysokými horečkami, bolestmi hlavy, dýchacími obtížemi, zvracením, křečemi, následně se dostavuje dezorientace a malátnost a v řadě případů pak kóma a smrt.

Světová zdravotnická organizace (WHO) řadí virus nipah mezi deset chorob, u nichž hrozí, že přerostou v další velkou epidemii. Nipah se ocitl na seznamu předních patogenů, k nimž WHO řadí rovněž viry ebola, zika, MERS, Lassa či virus způsobující krymsko-konžskou hemoragickou horečku.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 2 hlasy.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.