FOTO - pixabay

Podivné čachry s pozemky

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) podala v pondělí žalobu na neplatnost smlouvy o budoucím prodeji pozemků u dejvického nádraží v Praze developerské firmě Amádeus Real, kterou loni uzavřelo bývalé vedení státního podniku. Firmě se zdají kroky minulého vedení podezřelé.

Hraje se o lukrativní parcely u metra Hradčanská o rozloze 24 000 metrů čtverečních. SŽDC uzavřel smlouvu s Amádeus Real bez veřejné soutěže. Dokument počítá se stanovením ceny pozemků až v době transakce za pomoci znaleckých posudků tak, aby odpovídala cenám okolních pozemků. V registru smluv je uvedena cena 283 milionů korun, podle některých expertů se však cena pozemků pohybuje až kolem miliardy korun. Parcely u dejvického nádraží jsou přitom pro SŽDC klíčové kvůli připravované trati z Prahy do Kladna.

Smlouvu o smlouvě budoucí podepsaly obě strany loni v únoru. Krátce poté nedobrovolně skončil tehdejší šéf SŽDC Pavel Surý, který kontrakt podepsal. Nové vedení se rozhodlo smlouvu vypovědět. Jednání s developerem k dohodě nevedla, proto se správa rozhodla napadnout smlouvu žalobou u Obvodního soudu pro Prahu 1.

Smlouva byla podle nynějšího vedení SŽDC uzavřena v rozporu se zákonem o privatizaci, protože ji neschválila vláda. »Důvodem neplatnosti smlouvy o smlouvě budoucí je skutečnost, že při jejím uzavření došlo k porušení právních předpisů. Žalobu podáváme, aby byla odstraněna nejistota ohledně existence práv a povinností založených touto smlouvou a bylo předejito vzniku dalších škod,« řekl Lidovým novinám generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda. Má v tom plnou podporu ministerstva dopravy.

Mluvčí firmy Amádeus Real Karel Samec zdůraznil, že firma trvá na plnění smlouvy.

Kvůli smlouvě už dříve podal trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 12 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.