Albánie naštvaná na Severní Makedonii. Proč?

Předsedu albánské vlády Ediho Ramu viditelně popudil severomakedonský prezident Stevo Pendarovski, který dává přednost tomu, aby Evropská unie otázku zahájení přístupových rozhovorů se Severní Makedonií oddělila právě od Albánie.

Premiér v sobotu hlavě sousedního státu vytkl, že to prý není správné ani praktické, a to tím spíš, že podle něj Albánci pomohli sousedům »v demokratickém vývoji«, informovala agentura ATA. Škoda, že Rama v této souvislosti nebyl konkrétnější…

Předseda albánské vlády Edi Rama. FOTO - wikipedia commons

Evropská komise koncem května znovu doporučila členským zemím EU, aby rozhodly o začátku přístupových rozhovorů se Severní Makedonií a s Albánií. Doporučení přitom opřela o řadu výrazných úspěchů. »Speciálně Severní Makedonie a Albánie možnosti využily a uspíšily své reformy,« uvedla v této souvislosti šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.

Obě země očekávají, že se podpory k zahájení rozhovorů s EU dočkají příští týden od unijní ministerské schůzky v Bruselu. To by umožnilo případné schválení startu rozhovorů unijním summitem, který se bude konat dnes a zítra. Z diplomatických kruhů se ale proslýchá, že vlády členských zemí se shodnou na souhlasu až v září, ovšem jen pro Severní Makedonii. Zcela oprávněné výhrady vůči Albánii - kvůli nedostatečnému boji proti korupci a drogám a kvůli stagnující justiční reformě - mají zejména Francie, Německo a Nizozemsko.

Zhruba čtvrtinu obyvatel Severní Makedonie tvoří albánská menšina. Etnické napětí v zemi v roce 2001 vyústilo v ozbrojenou vzpouru Albánců dožadujících se větších práv a většího zastoupení v místních i v celostátních institucích. Hrozící občanskou válku se podařilo zažehnat s pomocí mezinárodních zprostředkovatelů a dohod, jež vyšly Albáncům vstříc.

Politické strany zastupující albánskou menšinu pak podle ČTK v roce 2017 pomohly současnému premiérovi Zoranu Zaevovi a jeho Sociálnědemokratickému svazu (SDSM) vytvořit koaliční vládu a převzít moc. Zaev na oplátku souhlasil s dalšími požadavky Albánců. Posléze se mu podařilo uzavřít dohodu s Řeky, která sice vedla k přejmenování země z Makedonie na Severní Makedonii, ale také otevřela cestu této bývalé jugoslávské republice do NATO (bohužel) a do EU.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 6 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.