Michail Gorbačov a Ronald Reagan při podpisu smlouvy v Bílém domě. FOTO - wikimedia commons

Ruský zákon k dohodě INF

Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, v úterý schválila zákon o pozastavení platnosti dohody o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), kterou Moskva a Washington uzavřely v době studené války. »Podle dokumentu je prezidentovi vyhrazeno právo rozhodnout o obnovení platnosti dohody,« napsala agentura Interfax.

Zákon má pouze tři věty. První stanoví pozastavení platnosti dohody, druhá uvádí, že o obnovení platnosti dohody rozhoduje prezident, a třetí praví, že zákon vstupuje v platnost oficiálním zveřejněním. Návrh zákona do parlamentu poslal 30. května prezident Vladimir Putin. Dohodu INF podepsali vůdcové Sovětského svazu a Spojených států amerických Michail Gorbačov a Ronald Reagan v prosinci 1989. Dokument oběma zemím zakazuje výrobu, zkoušky a rozmisťování pozemních raket a střel s plochou dráhou letu o doletu od 500 po 5500 kilometrů; omezení se týká i odpalovacích zařízení.

Ilustrační FOTO - wikipedia commons

Loni v říjnu americký prezident Donald Trump ohlásil záměr smlouvu vypovědět kvůli tomu, že ji Rusko porušuje. Šéf americké diplomacie Mike Pompeo dal v prosinci Moskvě ultimátum, aby během 60 dnů buď zničila či upravila střelu, která podle Washingtonu dohodu INF porušuje. Rusko obvinění odmítlo a USA ohlásily 1. února, že od smlouvy odstupují. Tímto datem podle smluvních podmínek začala běžet půlroční výpovědní lhůta, která dává Moskvě příležitost údajné porušování dohody napravit. Pokud se tak nestane, bude vypovězení ze strany USA po šesti měsících definitivní. O den později Putin prohlásil, že Rusko na krok USA odpoví stejně, tedy také odstoupí od dohody a zahájí vývoj nových raket.

Předmětem sporu je ruská střela s plochou dráhou letu označovaná na Západě SSC-8 a v Rusku Novator 9M729. Podle amerických zpravodajců Rusko problematickou střelu testovalo šestkrát a pokaždé dolet přesáhl povolených 500 kilometrů, v jednom případě to bylo 2070 kilometrů. Podle Moskvy má střela dolet povolených 480 kilometrů.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 23 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-06-20 17:56
Tomahawky mají dolet až 2500 km. To je podle INF?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.