Nadějnou političkou 2019 je starostka Řečan nad Labem Michaela Matoušková

Titul Nadějná politička si ze slavnostního vyhlášení v Americkém centru odnesla Michaela Matoušková (STAN), starostka obce Řečany nad Labem. Ve čtvrtém ročníku soutěže, kterou pořádá nezisková organizace Fórum 50 %, se na druhé příčce umístila zastupitelka hlavního města Prahy Mariana Čapková (PRAHA SOBĚ) a třetí místo získala Ivana Váňová, starostka obce Mořkov (KDU-ČSL). Mimořádné ocenění porota udělila Marcele Válkové a Editě Stejskalové.

»Paní Matouškovou porota vybrala pro její dlouholeté úspěšné působení v Řečanech nad Labem, kde je již devět let starostkou. V obci vybudovala například Komunitní dům pro seniory a podporuje myšlenku mezigeneračního setkávání. Zároveň má potenciál prosadit se i ve vyšších patrech politiky,« odůvodnila výrok odborné poroty politoložka a členka správní rady Fóra 50 % Jana Smiggels Kavková.

Letošního ročníku se zúčastnilo celkem 35 žen napříč republikou a politickým spektrem. Nechyběly zastupitelky či starostky malých obcí i statutárních měst, svou zástupkyni měla v soutěži i Poslanecká sněmovna. Drtivá většina účastnic však působí v komunální politice.

Odborná porota 4. ročníku Nadějné političky byla ve složení: Petr Just (vedoucí Katedry politologie a humanitních studií na Metropolitní univerzitě Praha), Jitka Gelnarová (Institut politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzita Karlovy a Národní muzeum), Karel Müller (vedoucí Katedry politologie na Vysoké škole ekonomické) a Jana Smiggels Kavková (členka správní rady Fóra 50 %).

Soutěž již od roku 2008 pořádá nezisková organizace Fórum 50 %, usilující o vyrovnané zastoupení mužů a žen v politice a rozhodovacích pozicích. Cílem je upozornit na úspěšné političky na lokální i regionální úrovni a představit je veřejnosti. »V rámci letošního ročníku si připomínáme sto let, kdy šly ženy v Československu poprvé k volbám. Doufáme, že příběhy oceněných političek budou inspirovat další ženy, aby se angažovaly ve veřejném životě,« komentuje Markéta Kos Mottlová z Fóra 50 %.

(za)

FOTO – Fórum 50 procent


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 3 hlasy.

(za)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.