Rozmarné léto zalité sluncem

Popravdě letní počasí provázelo slavnost Rozmarného léta v neděli 9. června ve Vančurově rodišti Háji ve Slezsku. Dopoledne ještě organizátoři činili nezbytné přípravy v místním parku, kde předchozího dne proběhl Den obce.

Vlastní program Rozmarného léta začal popoledni ve 13 hodin v místní knihovně. Za účastí hostů proběhla vernisáž malé výstavy s názvem Vladislav Vančura a výtvarné umění. Svými pracemi byli představeni ilustrátoři Vančurových knížek. Mezi nejčastěji ilustrované knížky patří novela Rozmarné léto a půvabná knížka pro děti Kubula a Kuba Kubikula. Tím téma výstavy nebylo vyčerpáno, neboť ke zhlédnutí byly rovněž zajímavé práce žáků ZUŠ Vladislava Vančury z Háje ve Slezsku s názvem Náš Vančura. Ze společného úryvku Vančurova textu vznikala úplně nová sdělení. Každý z mladých výtvarníků hledal v něm jiná poselství. Projekt byl oceněn na nedávné celostátní přehlídce Sdílená imaginace ve Zlíně.

Vančura navracel ztracené sebevědomí

Ve 14 hodin začala na náměstíčku v centru obce koncertovat dechová hudba a prostranství oživilo vystoupení mažoretek z polské Ratiboře. Za chvíli se už řadil pestrobarevný krojovaný průvod vystupujících souborů letošního Rozmarného léta, hostů a dalších občanů.

Průvod se zastavil u pomníku Vladislava Vančury, symbolu, který je neodmyslitelně spjat s jeho rodnou obcí. Sváteční atmostéru navodilo vystoupení flétnového tria místní ZUŠ. V proslovu Josef Kimpl zmínil mj. to, že formou slavností Rozmarného léta projevujeme hrdost a úctu občanů nejen ke spisovateli, který se v této obci narodil, ale i člověku, jenž se ve svém díle pokusil povznést smýšlení národa v období jeho ponížení a beznaděje, kdy byl prudce zasažen fašistickou okupací.

»Navrátit lidem ztracené sebevědomí není v žádné složité době jednoduchou věcí. Jednou z mála možností je obracet se k vlastní historii, k jejím slavným obdobím, ukázat kulturně sociální tradici českého národa, apelovat na hrdost každého jedince. A to je Vančurovým významným odkazem i pro dnešní dobu, kdy jsme svědky utrpení milionů lidí, velmocenských snah i konfliktů v proměňující se Evropě,« zmínil ve své řeči Kimpl. Poté k pomníku hosté Rozmarného léta, mezi nimi i první československý kosmonaut Vladimír Remek, položili květiny.

Folklorní festival začal od 15 hodin v Dohnálkově parku. V úvodu pozdravil zaplněný areál Vladimír Remek a veřejně byla oceněna práce tří osobností. Petra Hanouska, končícího ředitele ZUŠ Vladislava Vančury v Háji ve Slezsku, který tuto instituci povznesl na úroveň uznávanou nejen České republice, ale i zahraničí. Uznání se dostalo akademickému sochaři Miroslavu Rybičkovi, který se nejen podílel na obnově vandaly poničených památníků v obci i jinde, ale jeho stopa ve výtvarném umění ožila též na Technické univerzitě v Ostravě v podobě oboru pro renovaci historických motocyklů. Třetí osobností byla malířka slezského regionu Olga Bubeníková, jež před nedávnem oslavila významné životní jubileum.

Festivalově roztančený park

A začal festivalový program. Nejprve ukázkou z Vančurova románu Markéta Lazarová v přednesu Petra Rosy, člena divadelních ochotníků. Pak se už park festivalově roztančil sólovými a skupinovými tanci zúčastněných souborů. V národních krojích se představily dívenky tanečního souboru Slovjanočka. Přijely z ukrajinského Kyjeva. Zatančili členové souboru Bystry z polského města Augustów. Ze slovenských Košic na Rozmarné léto zavítal folklorní soubor Jahodná. Z polské Ratiboře své umění prezentovaly mladé mažoretky, mistryně Polska. V nádherných krojích opavského Slezska zatančil soubor Heleny Salichové z Ostravy. Bylo se na co dívat a obdivovat. Každé z vystoupení publikum odměňovalo spontánním potleskem.

To nebylo zdaleka všechno. Představila se také velká cimbálová muzika ze ZUŠ Vladislava Vančury. Vladimír Remek zde měl autogramiádu. Někteří z vystupujících i návštěvníků si odnášeli svou karikaturu od malíře Václav Šipoše. Dětem bylo na další scéně sehráno představení loutkového divadla. Pěknou atmosféru v podvečer uzavírala mladá kapela Lucky Band příjemnými melodiemi.

Ohlasy na letošní 29. ročník Rozmarného léta byly velmi příznivé. Organizátory akce, kterými byl Spolek Vladislava Vančury z Háje ve Slezsku, to jistě potěšilo.

Ladislav LUDVÍK

FOTO – archiv Spolku V. VANČURY


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 5 hlasů.

Ladislav LUDVÍK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.