Premiér Viktor Orbán. FOTO - wikimedia commons

Svoboda vědeckého bádání v Maďarsku ohrožena

Maďarský parlament před týdnem schválil kontroverzní novelu, která zesiluje státní kontrolu nad Maďarskou akademií věd (MTA). Řada výzkumníků proti přijetí novely poslední rok bojovala, tvrdí totiž, že vláda premiéra Viktora Orbána ohrožuje svobodu vědeckého bádání a snaží se příliš zasahovat do veřejného života v zemi.

Novela má převést správu výzkumných ústavů, které nyní spadají pod MTA, na nově ustanovenou 11člennou komisi, jejíhož předsedu bude jmenovat Orbán na doporučení ředitele MTA a ministra inovací a technologií. Ministrem je v současnosti autor návrhu zákona László Palkovics, který prozatím stane v čele komise. Polovinu zbylých křesel obsadí další členové vlády.

Komise bude spravovat financování MTA, bude mít pravomoc zřídit nová výzkumná pracoviště a rušit již existující. Dále bude moci rozhodovat o využití nemovitostí ve vlastnictví MTA a bude pod ní spadat část administrativního aparátu instituce.

Palkovics v odůvodnění legislativního návrhu podle ČTK uvedl, že změna je nutná k »zajištění udržitelné podpory dlouhodobé konkurenceschopnosti Maďarska a efektivnějšího využití prostředků«. Během rozpravy v parlamentu ministr rovněž tvrdil, že díky nové úpravě bude »více badatelů efektivně přispívat do maďarské ekonomiky«.

Prezident MTA László Lovász nedávno novelu naopak odsoudil kvůli tomu, že jde proti principům Evropské unie v oblasti financování výzkumu a ohrožuje akademickou svobodu. Lovász se obává, že by se nový zákon mohl stát znepokojujícím příkladem, který by mohly následovat další vlády zemí EU toužící po větším vlivu na výzkum. Chystá se ho proto napadnout u maďarského ústavního soudu.

Proti návrhu již v minulosti demonstrovaly tisíce lidí, minulý týden se v Budapešti konaly další protesty.

Evropská komise uvedla, že bude monitorovat systém veřejného výzkumu v Maďarsku, a vyzvala maďarské úřady, aby se zdržely jakýchkoliv rozhodnutí, která by omezovala akademické a výzkumné svobody.

Ministerstvo inovací a technologii zřídil Orbán vloni a pověřil ho dohledem nad MTA. Důvodem mělo být oprášení instituce, kterou považoval za pozůstatek »komunistické« éry. Opozice Orbána dlouhodobě obviňuje z toho, že se v zemi snaží nastolit autoritářskou vládu jedné strany, píše agentura Reuters.

Premiér od roku 2010 zemi vládne s podporou ústavní většiny v parlamentu a za tu dobu významně proměnil některé veřejné instituce, zejména v oblastech justice, vzdělávání a médií, napsala agentura AFP. Většinu těchto kroků doprovázely protesty a oprávněné stížnosti ze zahraničí.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3, celkem 9 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.