Ilustrační FOTO - Pixabay

Rychlý růst cen domů a bytů v ČR pokračuje

Meziroční růst cen domů a bytů v České republice v prvním čtvrtletí mírně klesl, ale jen na 9,4 procenta z 9,9 % na konci loňského roku. Mezi zeměmi Evropské unie byl druhý nejvyšší. Vyplývá to z údajů Eurostatu. V celé EU se ceny zvýšily v průměru o čtyři procenta.

V porovnání s posledním čtvrtletím loňského roku vzrostly v ČR ceny nemovitostí o 1,7 %. Ve 4. čtvrtletí 2018 byl v ČR meziroční růst cen nemovitostí v EU třetí nejvyšší.

V 1. čtvrtletí vzrostly ceny domů a bytů nejvíce v Maďarsku (o 11,3 %). Za ČR následovaly Portugalsko (o 9,2 %), Slovinsko (o 8,4 %) a Nizozemsko (o 8,2 %). Ceny bytů se snížily pouze v Itálii (o 0,8 %).

»Rostoucí ceny bytů a domů v České republice jsou důsledkem nízké nabídky na trhu. Situaci nedokázala zlepšit ani restriktivní doporučení České národní banky, která sice omezila poptávku na hypotečním trhu, ale na podstatné snížení dynamiky růstu cen nemovitostí nestačila,« řekl k tomu analytik BH Securities Štěpán Křeček.

Podle analytika Czech Fund Lukáše Kovandy představují rychle rostoucí ceny nemovitostí v ČR stále tíživější nejen ekonomický, ale i sociální problém. »Například pro mladé rodiny s dětmi přestává být bydlení dostupné, což se může projevit třeba i trvale nižší mírou porodnosti, a tedy i rychlejším postupem procesu populačního stárnutí. Hlavním důvodem růstu cen je nepružná legislativa, zejména dlouhá povolovací řízení ve stavebnictví,« uvedl Kovanda.

Ceny nemovitostí rostly v ČR v porovnání s ostatními zeměmi EU nejrychleji nepřetržitě od posledního čtvrtletí 2016 do konce 3. čtvrtletí 2017. Nejvyšší byl růst ve 2. čtvrtletí 2017, kdy domy a byty v ČR meziročně zdražily o 13,3 %. V porovnání s průměrem EU byl tehdy růst více než třikrát vyšší.

»Pokud se nepřikloníme ke scénáři nějaké prudké přicházející recese, lze předpokládat, že se růst cen nemovitostí hned tak nezastaví. Mohl by být nicméně přece jen pomalejší než doposud. Avšak v tuto chvíli je velmi těžké odhadovat, jak moc atraktivní bude český trh pro zahraniční investory i nadále,« uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Rekordní ceny nemovitostí budou podle něj tlačit domácnosti směrem k rekonstrukcím.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.2, celkem 5 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2019-07-12 22:09
Levné byty: Janov, Most, Bečov, Obrnice... Proč asi?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.