Sídlo Agrofertu. FOTO - wikimedia commons

MPO Agrofertu dotace nevyplácí

Ministerstvo průmyslu a obchodu schválilo od účinnosti zákona o střetu zájmů jeden projekt pro skupinu Agrofert, o proplacení dotace dosud holding nepožádal. Žádost o platbu by mohla přijít příští rok, ministerstvo by ji posoudilo a projekt by byl pozastaven.

Vyplynulo to z vyjádření ministra Karla Havlíčka (ANO) při sněmovních interpelacích. »Neproplácí se už od prosince minulého roku. Tvrzení, že se proplácí, není pravdivé,« řekl Havlíček na dotazy Věry Kovářové (STAN) a Martina Jiránka (Piráti). Schválený projekt skupiny je podle něj v hodnotě do 50 milionů korun.

Havlíček podotkl, že ministerstvo vyplácí peníze až následně. Pro platbu jsou podstatné skutečnosti z doby žádosti a schválení projektu. Nyní ministerstvo vyplácí podle Havlíčka zhruba tři roky staré projekty. Poslední peníze skupině Agrofert ministerstvo podle něj poslalo loni v prosinci, jednalo se o projekt schválený v době před účinnosti zákona o střetu zájmů.

»Nelze plošně přestat proplácet případné žádosti o platbu, aniž by nedošlo k individuálnímu posouzení v každém jednotlivém případě,« zdůraznil Havlíček. K plošnému zastavení plateb by ministerstvo mohlo přistoupit po zjištění většího množství individuálních chyb. K preventivní stopce přistoupil třeba Státní zemědělský intervenční fond v případě zemědělských investičních dotací poté, co do ČR dorazily předběžné závěry auditů Evropské komise k možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Podle prvního z nich Babiš ve střetu zájmů v souvislosti s holdingem Agrofert je. Babiš v souvislosti se zákonem o střetu zájmů vložil skupinu do svěřenských fondů.

(ku, jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.9, celkem 7 hlasů.

(ku, jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.