Ilustrační FOTO - Pixabay

Dnes o botách a také o trávě

Ševcovské řemeslo bylo ctěné a vážené, především do doby, než trh zaplavily levné, průmyslově vyráběné boty. Babičky si však dobrých ševců, též prťáků či příštipkářů, vážily a váží dosud, pokud je znají. Existují, ne že ne. Ale aby se uživili, vyrábějí klíče, dělají různé opravy kdečeho…. Umí kožené boty (ale nejen je) dobře opravit. 4asto doslova na počkání. I dnes se vyplatí svěřit jim odbornou opravu svých bot. I třikrát a vícekrát. A na venkově ochotně (totiž ševci našim maminkám a babičkám) i poradili a prozradili některé svoje triky.

Tak třeba kožená kabelka. Pokud jsou na ní skvrny, zkuste ji vyčistit sněhem vyšlehaným z vaječného bílku. Pěnu nechte zaschnout a pak ji vyčistěte flanelem nebo jinou měkkou látkou. Poté kabelku natřete bezbarvým krémem na boty a vyleštěte. Tak to babičky dělaly. Ovšem ty měly pouze jednu maximálně dvě kvalitní kabelky…

Změkčení tvrdé kůže svršku je jednoduché. Buď s ním pomůže švec, anebo hladkou kůži natřete kvalitním rostlinným olejem. Poté co se do usně olej vsákne, zbytek setřete. Kůže bude vláčnější. Ano, dnes jsou na trhu spreje, které mají plnit stejnou funkci. Ale opravdu ji plní?

Vrzající kožené boty trápí většinou muže. Někteří si ale na vrzajících botách zakládají! Problém je v kožené podrážce. Babičky opakovaně napustily podrážku olejem, lněný je prý nejlepší. Boty časem přestaly vrzat.

Fleky na botách, jasně že kožených, způsobené prosoleným sněhem nebo promočením za lijáku, odstraníte vlažným mýdlovým roztokem. Pak boty »nacpěte« starými novinami, nebo je napněte pomocí napínáků (běžně se i dnes prodávají, byť sporadicky používají) a nechte je důkladně vyschnout. Poté je potřete olejem, následně je pak namažte kvalitním krémem, který obsahuje silikon a lanolin.

Tlačí vás kožené boty? Zřejmě jste je kupovali dopoledne, kdy vaše noha byla v pohodě. Babičky věděly, že nové boty se zásadně kupují odpoledne nebo v podvečer, v čase, kdy jsou nohy unavené a zřejmě i více či méně nateklé. Pokud vás však nové boty i přesto tlačí či na noze nesedí, vězte, že pomůže roztok lihu a teplé vody v poměru 1:2. Naneste ho zevně i zevnitř a boty si dejte na nohu. Po vyschnutí ještě dvakrát či třikrát opakujte – boty povolí. A poté povrch ošetřete jak výše uvedeno, tedy olejem, následně je pak namažte kvalitním krémem, který obsahuje silikon a lanolin. Boty z umělé kůže vás však budou tlačit pořád, s nimi neuděláte nic.

Napínáky prodlouží život a především vzhled vašich kožených bot. Ty opravdu levné pořídíte kolem stokoruny, máte-li drahé kožené boty, kupte si do nich raději dražší napínáky s nastavitelnou velikostí. A možná vám kdesi na půdě leží napínáky, které vaše maminky a babičky používaly. Ty jsou nejlepší! Poohlédněte se po nich, zbavte je pavučin a prachu a vraťte jim »život«, totiž smysl toho proč je bábinky (pravda – dávno tomu) kupovaly.

Kožené boty pravidelně ošetřujte krémem, jak jinak než kvalitním. V době jejich nošení pravidelně, nejméně jednou týdně, pokud je ukládáte k sezónnímu odpočinku, pak těsně před tím a i poté co je hodláte znovu obout. Jasně - vždy třeba botky vyleštit. Chcete-li »jen« prodloužit životnost kožených bot, nejméně jednou za 14 dní je ošetřete kvalitním krémem na boty. Po jeho zaschnutí povrch měkkým kartáčem důkladně vyleštěte. Tak to dělaly naše babičky.

Životnost stélky prodloužíte tím, že si do nových bot koupíte tenké vložky. Jejich výměna je rozhodně levnější, než oprava. Naše bábinky to běžně dělaly, neboť jen některé z nich měly peněz nazbyt.

Boty »nakrmte« jedlou sodou, budou vonět. Jsou-li postarší a vy je přesto máte rádi, nasypte do nich jedlou sodu a nechte působit přes noc. Druhý den pak sodu z bot vyklepejte, případně vysajte vysavačem. Pokud nebude tato procedura úspěšná, vyzkoušejte druhý způsob. Boty vytřete hadříkem namočeným v octové vodě - ta nejen zneutralizuje pachy, ale navíc zabije všechny zárodky plísní. Nechte boty na tmavém, nepříliš teplém místě vyschnout a pak si jich znovu dosytnosti znovu užívejte.

A abychom daly titulku zadost, přidejme ještě klasické letní, prázdninové babské rady. Skvrn od trávy, nejen na dětském oblečení, je v létě snad až přemíra. Odstranit je není jednoduché. Jsou-li na bílém prádle, použijte citronovou šťávu, ovocný nebo vinný ocet, či jen klasiku – obyčejný kvasný ocet, zkrátka něco kyselého. Podle rad našich babiček by mělo pomoci i pouhé namočení látky přes noc do mléka, druhý den vyprat.

Babičky používaly i technický líh. Koupíte v drogérii. Houbičkou či čistým hadříkem s lihem potíraly skvrnu. Poté vše vypraly v mírně teplé vodě (asi 40° C). Žlučové mýdlo dnes těžko v některé domácnosti najdete. Kupte ho v drogerii! Skvěle pomáhá odstranit nejen skvrny od trávy, ale i jiné skvrny. Potřete skvrnu mýdlem a nechte chvíli působit. A poté vyperte klasicky, v ruce nebo v automatické pračce na 40 °C.

Ano tak to je, kdo umí, ten umí. Platí to nejen o ševcích, ale především o babičkách.

(jan)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 3 hlasy.

(jan)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.