Ruský prezident Vladimir Putin. FOTO - Haló noviny

Putin vzal telefon Zelenskému

Ruský prezident Vladimir Putin poprvé hovořil se svým novým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Předmětem telefonického rozhovoru byly možnosti urovnání konfliktu na východní Ukrajině a návratu zajatců, informoval podle ČTK mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Rozhovor se podle něj uskutečnil z iniciativy ukrajinské strany. »Dohodli se na pokračování této práce na expertní úrovni,« dodal podle agentury RIA Novosti Peskov.

Prezidenti podle ruského mluvčího hovořili také o možnostech pokračování kontaktů v rámci tzv. normandského formátu, který společně vytvářejí Ukrajina, Rusko, Německo a Francie. Tyto země se podílejí na úsilí o ukončení konfliktu mezi proruskými povstalci a ukrajinskými silami na jihovýchodě Ukrajiny.

Volodymyr Zelenskyj. FOTO - Haló noviny

Hlavním výsledkem jednání čtyř zemí byla minská mírová dohoda z roku 2015, která stanoví podmínky ukončení bojů, předpokládá výměnu zajatců a počítá mj. i se zvláštním statusem separatistických zón. Strany konfliktu se ale obviňují z porušování dohody.

Putin ve čtvrtek konstatoval, že je ochoten jednat s novým ukrajinským prezidentem. Uskutečnění takových jednání je však podle něj nepravděpodobné před parlamentními volbami na Ukrajině, plánovanými na 21. červenec, a před vytvořením nové ukrajinské vlády. »Setkání na vysoké úrovni je třeba důkladně připravit,« upozornil šéf Kremlu.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 38 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


pleningeri
2019-07-13 19:24
Zatím to na Donbasu vypadá, že "Ozbrojené složky Ukrajiny"
ignorují snahy nového prezidenta a vrchního velitele o mír. Z Ukrajiny
se střílí o "sto šest" ze všech zakázaných zbraní. Na
raketomety Grad, Smerč a rakety Točka-U zatím nepřišla řada ale na
linii fronty jsou v palebných pozicích ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.