Racketeová vrací Salvinimu úder

Německá kapitánka lodi Sea-Watch 3 Carola Racketeová, vyšetřovaná v Itálii kvůli porušení zákazu vplout do místních vod s africkými migranty, podala u římské prokuratury trestní oznámení na kontroverzního ultrapravicového italského ministra vnitra Mattea Salviniho.

Žádá v něm zablokování Salviniho účtů na sociálních sítích Facebook a Twitter, protože ministr na nich ohrozil její bezpečnost a podněcoval k nenávisti vůči ní.

Advokát Racketeové Alessandro Gamberini médiím potvrdil, že trestní oznámení na Salviniho podal dopoledne. Ve 14stránkovém dokumentu viní šéfa krajně pravicové strany Liga Salviniho mj. z hanobení a podněcování k trestnému činu kvůli výhrůžkám, které někteří uživatelé sociálních sítí adresovali kapitánce.

Italský ministr vnitra Matteo Salvini. FOTO - wikimedia commons

V dokumentu se také uvádí, že Salvini humanistku Racketeovou na sociálních sítích naprosto absurdně opakovaně očerňoval a označoval ji mj. za »kriminálnici, komplice pašeráků či potenciální vražedkyni«. Na sociálních sítích Salvini též napsal, že kapitánka chtěla zabít příslušníky hlídky, kteří jí bránili ve vplutí do přístavu na italském ostrově Lampedusa.

Racketeová při vplutí do přístavu koncem června přimáčkla italský policejní člun k přístavní hrázi. Soudce ale nedávno rozhodl, že to neudělala úmyslně. Kapitánka je však stále vyšetřována kvůli podezření z napomáhání ilegální migraci, za což jí hrozí vysoká pokuta i mnohaleté vězení.

O povolení zakotvit v italském přístavu se Racketeová snažila také u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, ten ale odmítl nařídit Itálii, aby nechala »její« migranty vylodit. Vyzval nicméně italské úřady, aby migrantům poskytly zdravotnickou pomoc. Kapitánka posléze vplula do italských vod a zakotvila na Lampeduse se zdůvodněním, že migranti byli už zcela vyčerpaní a potřebovali pomoc.

Že je tento problém stále nadmíru aktuální, dokládá i počet potvrzených obětí z lodi, která se minulý týden potopila ve Středozemním moři nedaleko tuniského pobřeží. Ten vzrostl na 72. Pobřežní stráž z moře vytáhla dalších 14 těl, informovala s odvoláním na tuniský Červený půlměsíc agentura Reuters.

Šéf vnitra v centru korupce?

Milánská prokuratura ve čtvrtek začala vyšetřovat možnou mezinárodní korupci týkající se údajného ruského financování strany Liga. Informoval o tom list La Repubblica. Kauza spojená s tajnou dohodou o prodeji ruské nafty, z níž měla Salviniho nacionalistická ultrapravice těžit, ožila poté, co ve středu americký web Buzzfeed zveřejnil nahrávky ze schůzky zástupců Ligy a Ruska. Týdeník L‘Espresso na moskevské jednání upozornil už v únoru.

Salvini, nejvýraznější osoba italské vlády, tvrdí, že z Moskvy nikdy nedostal ani rubl. L'Espresso i Buzzfeed přiznávají, že není jasné, zda dohoda byla uzavřena a zda Liga nakonec ruské peníze dostala. Ale jednalo se o tom…

»Věc vyšetřujeme, abychom zjistili, zda byly porušeny zákony, nebo nikoli,« řekl milánský nejvyšší státní zástupce Francesco Greco. Podle zdroje agentury Reuters vyšetřovatelé věděli o existenci nahrávky už před jejím zveřejněním. Italské zákony zapovídají dary politickým stranám od zahraničních subjektů. Opoziční levicová Demokratická strana žádá, aby Salvini vše vysvětlil v parlamentu.

Podle deníku L'Espresso se s trojicí Rusů v moskevském hotelu Metropol setkal Salviniho bývalý mluvčí Gianluca Savoini a dva další Italové vloni 18. října. Jednali spolu hodinu a čtvrt a domlouvali obchod, při němž by velká ruská ropná společnost prodala italské energetické společnosti Eni za rok nejméně tři miliony tun nafty s nízkým obsahem síry v hodnotě 1,5 miliardy dolarů (přes 34 miliard Kč). Transakci měli provést prostředníci a při prodeji se počítalo se slevou, líčí průběh vyjednávání BuzzFeed.

Italský soud dal už minulý rok Lize 75 let na to, aby státu splatila 49 milionů eur (1,25 miliardy Kč), které zpronevěřilo bývalé vedení strany, připomněla agentura Reuters. Salvini tehdy varoval, že Liga může zbankrotovat…

Po mediálně sledovaných kauzách s humanitárními loděmi volební preference Ligy stouply podle ČTK na počátku měsíce na rekordních 38 %!

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.8, celkem 12 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2019-07-12 20:04
Humanitární lodě, to je něco jako humanitární bombardování. Jsou to
pašerácké nebo otrokářské lodě.
pleningeri
2019-07-12 18:48
Pokud se kapitánka lodi Sea-Watch 3 Carola Racketeová chová na moři tak
nějak podobně jako
"https://www.youtube.com/watch?v=tJl_iLWSmtA", tak se jedná jen
o "převaděčku". Na rozdíl od těch, u nás z "dob
nesvobody" na našich hranicích se "svobodným světem", to
možná dělá i zadarmo ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.